Hem » Okategoriserade » Po drugie nie pij alkoholu !

Po drugie nie pij alkoholu !

Jak przedłużyć życie o 10 lat ? – Po drugie nie pij alkoholu !

Gdyby było lekarstwo które przedluża życie o 10 lat na pewno wielu ludzi zaplaciłoby nawet wysoką cenę żeby je kupic i zażywając codziennie tabletkę przedłużyć sobie życie. Niestety, żadna firma farmaceutyczna nie ma w swojej ofercie lekarstwa na przedłużenie życia. Ale zastosowanie się do prostych rad dotyczących stylu życia, może przedłużyć życie o 10 lat.

Wiele badan naukowych, w tym na bliźniakach pokazuje, że nasze geny tylko w 10 procentach są odpowiedzialne za długość naszego życia. Aż trudno uwierzyć, że w 90 procentach długość naszego życia zależy od naszego stylu życia. A więc to przede wszystkim od nas samych zależy jak długo będziemy żyli w zdrowiu i w dobrym samopoczuciu.

COLOURBOX9841848

Według Światowej Organizacji Zdrowia alkoholowi przypadł niechlubny brązowy medal wśród największych zdrowotnych zagrożeń naszej populacji. Alkohol to używka nazywana „fałszywym przyjacielem” a większośc ludzi zaczynających pić pozwala łatwo uwierzyć, że jest eliksirem szczęścia. Picie alkoholu daje uczucie odprężenia i dodaje odwagi, wprawiając pijącego w dobry nastrój. Po fazie przyjemnego upojenia alkoholem, wychodzi na jaw, że alkohol jest depresantem.

Przewlekłe spożywanie alkoholu w ilości większej niż 2 jednostki na dzień u kobiet oraz 3 jednostki na dzień u mężczyzn może doprowadzić do poważnych zaburzeń ze strony układu krążenia.

Jedna jednostka alkoholu to :

  • 250 ml piwa
  • 1 lampka wina (ok. 150 ml)
  • 1 kieliszek wodki (ok. 30 ml)

Kobiety i mężczyźni piją inaczej. Organizm kobiety gorzej toleruje alkohol. Tą samą dawką, kobieta upije się szybciej niż mężczyzna.

Umiarkowane spożycie alkoholu oznacza :

U mężczyzn 1-3 jednostki (10-30 gramow alkoholu)

U kobiet 1-2 jednostki (10-20 gramow alkoholu)

„Bezpieczna dawka alkoholu”

Nie istnieje pojęcie „bezpiecznej dawki alkoholu”. Uzależnić się można, wypijając codziennie jedno piwo. Warunkowo można mówić o bezpiecznej dawce, jeśli niewielką ilość alkoholu (np.1-2 lampki wina) sporadycznie pije dorosła osoba, która zna swoje możliwości i jest na tyle konsekwentna, że ogranicza się wyłącznie do tej ilości.

Alkohol zawiera dużo kalorii 1 gram = 7 kcal, więc przy nadwadze i otyłości należy ograniczyć lub unikać spożywania napojów alkoholowych.

Picie umiarkowanych ilości alkoholu przez dorosłe osoby w średnim wieku może wpływać na zmniejszenie ryzyka zachorowania i zgonu z powodu chorób układu krążenia. Jednak przewlekłe spożywanie alkoholu prowadzi miedzy innymi do uzależnienia i do poważnych zaburzen układu sercowo-naczyniowego, zwiększa umieralność i wiąże się z wieloma społecznymi problemami.

Dlaczego warto unikać alkoholu ?

Alkohol może źle wplywać na regulację stężenia cukru we krwi. Dlatego chorzy na cukrzycę powinni zachować szczególną ostrożność. Jeśli spożywaja alkohol, to tylko podczas posiłku lub po nim.

Szczególnie niekorzystne jest spożywanie alkoholi przez osoby w wieku rozwojowym oraz kobiety w wieku rozrodczym i ciąży.

Przewlekłe spożywanie alkoholu może również doprowadzić do uzależnienia i licznych negatywnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych.

Spożywanie alkoholu nie jest zalecane przez lekarzy, gdyż w ogólnym rozrachunku negatywne skutki jego konsumpcji zdecydowanie przeważaja nad korzyściami.

Alkoholizm, jak każde uzależnienie, jest chorobą.Taki status nadała mu Światowa Organizacja Zdrowia. Jest to choroba chroniczna (alkoholikiem jest się do końca życia, mimo zerwania z nałogiem) i postępująca. Jeśli nie podejmie się leczenia i nie utrzyma abstynencji, alkoholizm skraca życie o kilka, kilkanaście lat.

Alkoholizm czyli choroba alkoholowa albo inaczej uzależnienie od alkoholu może rozwijać się długo i niepostrzeżenie. Często występują trudności z ustaleniem granicy między upodobaniem do picia a niekontrolowanym przymusem sięgania po alkohol. Kolejnym czynnikiem utrudniającym diagnozę alkoholizmu jest poczucie wstydu, zarówno u osoby uzależnionej jak i bliskich chorego, którzy nie chcą przyjąć do wiadomości, że jeden z członków rodziny wymaga pomocy w postaci leczenia alkoholizmu. Alkoholizm jest piętnem, ale im wcześniej zostanie rozpoznany, tym większe są szanse na powrót chorego do normalnego życia.

Nałogowe picie alkoholu wyniszcza organizm. Alkohol sprawia, że człowiek nie panuje nad emocjami, staje się drażliwy, agresywny. Ponadto nałogowe picie prowadzi do zmian organicznych w mózgu. Zaczynają się kłopoty z koncentracją i pamięcią, pojawiają się psychozy, urojenia (charakterystyczny jest tzw. Zespół Otella – pijący ciągle podejrzewa swego partnera o zdradę). Częste są napady padaczkowe. Konsekwencją nałogowego picia jest też zwykle marskość watroby i zapalenie trzustki.

Psychoterapia to podstawa leczenia choroby alkoholowej. To psycholog, często ze wsparciem ze strony psychiatry, musi przekonać alkoholika do tego że warto zerwać z nałogiem i zachować abstynencję. Bez odpowiedniej motywacji nie ma co liczyć na sukces. Terapeutami są też często tzw. trzeźwi alkoholicy, którzy sami przeszli drogę zmagania się z nałogiem. Są dobrym przykładem, a za takim chętnie się idzie. Ważne są także grupy wsparcia, kluby AA, czyli Anonimowych Alkoholików. Uzależnieni pomagają osobom w podobnej sytuacji przetrwać ciężkie chwile. Psychoterapia uzależnienia od alkoholu jest procesem złożonym i długo trwałym. Przyjmuje się, że powinna trwać około 24 miesięcy. W tym czasie uzależniony uczy się wychodzić, z błednego koła, w które wpędziło go to, że kiedyś poczuł się po alkoholu fajnie. Rozpatrując jednak bilans zysków i strat, nie da się zauważyć, że mniej fajnie bez alkoholu jest i tak znacznie fajniejsze niż ten dramatyczny spadek fajności, który następuje po zawierzeniu swojego dobrego samopoczucia alkoholowi.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s