Jak przedłużyć życie o 10 lat ? – Po pierwsze nie pal papierosów !
Gdyby było lekarstwo które przedluża życie o 10 lat na pewno wielu ludzi zaplaciłoby nawet wysoką cenę żeby je kupic i zażywając codziennie tabletkę przedłużyć sobie życie. Niestety, żadna firma farmaceutyczna nie ma w swojej ofercie lekarstwa na przedłużenie życia. Ale zastosowanie się do prostych rad dotyczących stylu życia, może przedłuzyc każdemu z nas życie o 10 lat.
Wiele badan naukowych, w tym na bliźniakach pokazuje, że nasze geny tylko w 10 procentach są odpowiedzialne za długość naszego życia. Aż trudno uwierzyć, że w 90 procentach długość naszego życia zależy od naszego stylu życia. A więc to przede wszystkim od nas samych zależy jak długo będziemy żyli w zdrowiu i w dobrym samopoczuciu.
Palenie tytoniu szkodzi – wiedzą o tym nawet dzieci. Palenie papierosów ma udział w powstawaniu wielu chorób, zwłaszcza serca i naczyń krwionośnych, chorób płuc i wielu nowotworów złośliwych.
Jeśli kobieta pali w czasie ciąży ryzykuje poronienieniem lub naglą śmiercią łóżeczkowa. Kiedy pali i jednocześnie karmi piersią też podwyższa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej swojego dziecka. Palenie matki może również powodować choroby dróg oddechowych u dzieci, na przykład astmę. Dlatego tak ważne jest żeby w czasie ciąży lub karmienia piersią nie palic papierosow !
Również ważne jest, żeby zaprzestać palenia tytoniu, kiedy planujemy poddać sie zabiegowi operacyjnemu. Niepalenie tytoniu w okresie okołooperacyjnym zmniejsza o połowe ryzyko zakrzepicy naczyń, zapalenia płuc czy złego gojenia rany operacyjnej.
Ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych jest od 2 do 5 razy większe u osób palących, w porównaniu do niepalących. Nikotyna i pozostale składniki dymu tytoniowego powodują pekanie blaszek miażdżycowych, przez co dochodzi do zawalu serca, udaru mózgu i choroby niedokrwiennej serca. Szkodliwe sa wszystkie rodzaje wypalanego tytoniu w tym tzw. papierosy „light”, papierosy z filtrem i elektroniczne, cygara, fajka, fajka wodna, tabaka czy popularny w Szwecji „snus”.
Palacz tytoniu jest narażony na zwiększone ryzyko :
- chorób układu krążenia : zawał serca, udar mózgu, choroba niedokrwienna kończyn dolnych.
- nowotworow złośliwych : raka pluc, raka jamy ustnej, raka gardła, raka krtani, raka przełyku, raka trzustki, raka pęcherza moczowego, raka nerek.
- choroby zakrzepowo-zatorowej (zatorowość plucna).
- chorób płuc, takich jak przewlekła obturacyjna choroba pluc – POChP (rozedma i przewlekle zapalenie oskrzeli).
Bierne palenie, czyli przebywanie w środowisku, w którym inne osoby palą papierosy, zwieksza ryzyko choroby niedokrwiennej serca oraz zgonu z jej powodu o około 30%.
Jak rzucic palenie ?
Porady na dobry początek :
- nastaw się pozytywnie do rzucenia palenia, unikaj negatywnych myśli
- spisz wszystkie powody, dla których chcesz przestać palić
- ustal dzień rzucania nałogu (może to być jakiś specjalny dzień)
- zacznij przygotowywać się fizycznie : trochę ćwicz, pij więcej płynów, staraj się wypoczywać, aby uniknąć znużenia
- naucz się sprawiać sobie jakieś przyjemności
- wyrzuc popielniczkę i zapalniczkę
- powiedz wszystkim znajomym, ze rzucasz palenie
- rozmowa motywacyjna z lekarzem rodzinnym lub pielęgniarką
- stoswanie preparatów zawierających nikotynę w postaci gum do żucia lub plastrów
- stosowanie leków zawierających bupropion lub vareniklin, które pomagają w walce z uzależnieniem od tytoniu
Jak przetrwać trudne chwile :
- pij dużo płynów, wody, soków (dziennie 6-8 szklanek)
- umyj twarz zimną wodą
- odetchnij głeboko 5 razy, zrób kilka przysiadów, pobiegaj w miejscu
- otwórz okno, zrób kilka ćwiczeń fizycznych
- umyj zęby pastą odświeżającą, np. miętową
- wypij szklankę ciepłego mleka
- gryź marchewkę, ogórek, jabłko lub seler
- żuj miętową gumę
- idź na spacer
- weź prysznic i wytrzyj się energicznie
- postaraj się zająć ręce, np. zajmij się majsterkowaniem
Dlaczego warto przestać palic ?
Już rok po zaprzestaniu palenia ryzyko zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca jest u bylego palacza o 50% nizsze niż u osoby, która nie zerwala z nałogiem.