Hem » Okategoriserade » Po trzecie kontroluj wagę ciała i ciśnienie krwi !

Po trzecie kontroluj wagę ciała i ciśnienie krwi !

Jak przedłużyć życie o 10 lat ? – Po trzecie kontroluj wagę ciała i ciśnienie krwi !

Gdyby było lekarstwo które przedluża życie o 10 lat na pewno wielu ludzi zaplaciłoby nawet wysoką cenę żeby je kupic i zażywając codziennie tabletkę przedłużyć sobie życie. Niestety, żadna firma farmaceutyczna nie ma w swojej ofercie lekarstwa na przedłużenie życia. Ale zastosowanie się do prostych rad dotyczących stylu życia, może przedłuzyc każdemu z nas życie o 10 lat.

Wiele badan naukowych, w tym na bliźniakach pokazuje, że nasze geny tylko w 10 procentach są odpowiedzialne za długość naszego życia. Aż trudno uwierzyć, że w 90 procentach długość naszego życia zależy od naszego stylu życia. A więc to przede wszystkim od nas samych zależy jak długo będziemy żyli w zdrowiu i w dobrym samopoczuciu.

Otyłość

Otyłość jest ogólnoświatową epidemią zarówno u dzieci jak i osób dorosłych. Przed rokiem 1900 otyłość była rzadko występującą chorobą. W 1997 roku WHO uznała otyłość za globalną epidemię. Według szacunków WHO około 2,3 miliarda luności świata cierpi na otyłość. W USA około jedną trzecią dorosłej ludności klasyfikuje się jako otyłą, a drugą jedną trzecią ludności uważa się za dotkniętą nadwagą. W Europie ilość osób otyłych i tych mających nadwagę jest o połowę niższa niż w USA. Konsekwencją epidemii otyłości jest pogorszenie stanu zdrowia ludności  i przedwczesna śmierć. Wśród przyczyn śmierci którym możemy zapobiegać – otyłość dorosłych i dzieci – należy do najpowszechniejszych. Eksperci uważają otyłość za jedno z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego w XXI wieku.

Otyłość polega na magazynowaniu w organizmie nadmiernej ilości tłuszczu. Prawidłowy bilans energetyczny polega na tym, że ilość energii dostarczanej jest równa ilości energii zużywanej.

Do zwiększenia masy ciała (nadwagi lub otyłości) dochodzi wtedy, gdy podaż energii dostarczanej w pożywieniu (ilość zjadanych kalorii) przekracza zapotrzebowanie energetyczne organizmu (ilość energii zużywanej przez organizm).

Do oceny nadwagi i otyłości posługujemy się wskaźnikiem masy ciała – BMI – body mass index. BMI otrzymuje sie dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu.

Ludzie których BMI zawiera się między 18,5 a 25 mają  prawidłową masę ciała.

BMI poniżej 18,5 świadczy o niedowadze. Natomiast BMI powyżej 25 świadczy o nadwadze. Przy czym za otyłych uważa się pacjentów, których BMI zawiera się miedzy 30 a 35. BMI powyżej 35 oznacza otyłość olbrzymią.

Nie tylko ilość, ale i rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie ma wpływ na ryzyko wystąpeinia chorób układu krążenia. Szczególnie niekorzystna jest tak zwana otyłość brzuszna (centralna), polegająca na gromadzeniu dużej ilości tłuszczu w okolicy brzucha. Aby ocenić otyłość brzuszną, należy dokonać pomiaru obwodu pasa na wysokości 2,5 cm powyżej pępka.

Otyłość brzuszną rozpoznaje się, gdy obwód pasa wynosi :

 • U kobiety więcej niż 80 cm
 • U mężczyzny więcej niż 94 cm

Do niekorzystnych skutków nadwagi i otyłości eksperci zaliczają :

 • Cukrzycę typu 2
 • Nadciśnienie tętnicze
 • Niewydolność serca
 • Chorobą wieńcową
 • Migotanie przedsionków
 • Udar mózgu
 • Nasilenie dyslipidemi (zwiększenie stężenia cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL oraz triglicerydów, zmniejszenie stężenia cholesterolu HDL)
 • Chorobę refluksową, stłuszczenie wątroby, kamicę pęcherzyka żólciowego, rak jelita grubego
 • Nietrzymanie moczu, zaburzenia miesiączkowania, niepłodnośc u kobiet, rak sutka, rak macicy, hipogonadyzm u mężczyzn
 • Hipowentylację, bezdech senny
 • Dnę moczanową, chorobą zwyrodnieniową stawów
 • Cellulit
 • Niską samoocenę, depresję

Leczenie nadwagi i otyłości

Podstawowymi metodami leczenia są dieta i wysiłek fizyczny. Istnieje bardzo duża ilość cudownych diet, ale lekarze najczęściej zalecają po prostu zdrową – zrównoważoną dietę. Zdrowa dieta to jest podstawowa i najbardziej skuteczna metoda w leczeniu nadwagi i otyłości. Drugą – rzadziej stosowaną metodą – jest aktywność fizyczna. Należy jednak pamiętać, że aktywność fizyczna jest odpowiedzialna jedynie za 10-30% energii, którą spala organizm w ciągu doby. Resztę energii organizm człowieka zużywa na podstawowy metabolizm i na trawienie energii. Otyłość olbrzymią leczy sie z powodzeniem metodami chirurgicznymi (gastric bypass, gastric sleeve).

Nadciśnienie tętnicze

Na nadciśnienie tętnicze choruje na świecie około 1 miliarda ludzi czyli około 26% dorosłej populacji świata. W USA nadciśnienie tętnicze  jest najczęstszym chronicznym problemem medycznym, z którym zgłaszają się pacjenci do lekarza pierwszego kontaktu. WHO kwalifikuje nadciśnienie tętnicze jako wiodącą przyczynę śmiertelności z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Nadcinienie tętnicze jest najważniejszym możliwym do uniknięcia czynnikiem ryzyka przedwczesnej śmierci.

Ciśnienie tętnicze to miara nacisku, jaki krew wywiera na ścianę tętnic. Wartość ciśnienia tętniczego określa się dwiema liczbami, na przykład 120/80 mm Hg. Pierwsza liczba oznacza ciśnienie skurczowe – skurczowe bo jest to ciśnienie panujące w naczyniach w czasie skurczu serca. Druga liczba oznacza ciśnienie rozkurczowe – rozkurczowe bo jest to ciśnienia panujące w naczyniach krwionośnych w czasie rozkurczu serca.

Za normalne ciśnienie tętnicze krwi w spoczynku uważa się :

 • Cisnienie skurczowe 100-140 mm Hg
 • Rozkurczowe cisnienie 60-90 mm Hg

Ciśnienie optymalne ma wartości poniżej 120 (skurczowe) i 80 (rozkurczowe).

Ciśnienie skurczowe o wartościach 130-140 oraz rozkurczowe o wartościach 80-90 jest określane jako ciśnienie wysokie prawidłowe i w takich sytuacjach jest wskazana zmiana stylu życia.

Ciśnienie skurczowe powyżej 140 a rozkurczowe powyżej 90 spełnia kryteria nadciśnienia tętniczego i w takiej sytuacji jest konieczna nie tylko zmiana stylu życia ale różwnież konusltacja z lekarzem  rodzinnym lub internistą.

Lekarz rozpoznaje nadciśnienie tętnicze, jesli wartość ciśnienia tętniczego w trakcie co najmniej dwóch wizyt są wyższe lub równe 140 mm Hg ciśnienia skurczowego lub 90 mm Hg ciśnienia rozkurczowego.

Samoistne nadciśnienie tętnicze

U 95% pacjentów rozpoznaje się samoistne nadciśnienie tętnicze, które nie ma jednej ściśle określonej przyczyny. Samoistne nadciśnienie tętnicze rozwija się na skutek skłonności genetycznych (częste występowanie nadciśnienia w rodzinie) oraz z powodu niezdrowego stylu życia, a zwłaszcza :

 • Palenia tytoniu
 • Nadużywania alkoholu
 • Nadmiernego spożycia soli i tłuszczów
 • Małej aktywności fizycznej
 • Otyłości
 • Stresu

Wtórne nadciśnienie tętnicze

U 5 na 100 pacjentów można znaleźć jedną konkretną przyczynę rozwoju nadciśnienia tętniczego. Lekarz rozpoznaje wówczas wtórne nadciśnienie tętnicze. Do najczęstszych przyczyn wtórnego nadciśnienia tętniczego należą :

 • Choroby nerek (zwężenie tętnicy nerkowej)
 • Choroby endokrynologiczne, na przykład nadczynność tarczycy, zespół Cushinga, akromegalia, feochromocytoma
 • Przyjmowanie dosutnych środków antykoncepcyjnych, leków steroidowych, leków przeciwbólowych, stosowanie narkotyków

Objawy nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą o podstępnym przebiegu bo zwykle przebiega bezobjawowo. Może jednak prowadzić do bardzo groźnych powiklań. Nadciśnienie tętnicze zwykle  nie sprawia bólu dlatego jest tak trudno rozpoznawane. Najczęściej występują objawy niecharakterystyczne, na przykład: bóle głowy zwłaszcza poranne, zawroty głowy, szum w uszach, uczucie kołatania serca, uderzenia gorąca (wypieki na twarzy).

Dlaczego nadciśnienie tętnicze należy leczyć ?

Ponieważ w wielu badaniach naukowych wykazano, że nadciśnienie prowadzi do wielu powikłań jak : zawał serca, udar mózgu, niewydolność serca, niewydolność nerek, tętniak aorty. Nadciśnienie tętnicze sprzyja również rozwojowi otępienia (demencji), a także może prowadzić do ślepoty.

Warunek konieczny do skutecznego leczenia nadciśnienia tętniczego stanowi zmiana stylu życia. O wyborze leczenia farmakologicznego decyduje lekarz.

Leczenie niefarmakologiczne nadciśnienia czyli zmiana stylu życia. Należy przestrzegać nastepujących zasad :

 • Zaprzestanie palenia papierosów
 • Zmniejszenie masy ciała
 • Ograniczenie spożycia alkoholu
 • Ograniczenie spożycia soli kuchennej poniżej 6 gramów na dobę (6g soli to jedna łyżeczka 5 ml)
 • Zwiekszenia aktywności fizycznej nawet niewielki, ale regularny wysiłek fizyczny może obniżyć wartość skurczowego ciśnienia tętniczego o 4-8 mm Hg.

 

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s