Hem » Okategoriserade » Lepiej śpimy, kiedy dni są dłuższe

Lepiej śpimy, kiedy dni są dłuższe

Na półkuli północnej rozpoczęła się lepsza połowa roku – jasna połowa roku – kiedy dni są coraz dłuższe.

Dzięki światłu dziennemu mamy więcej energii i możemy zrobić więcej. Dzięki światłu słonecznemu jesteśmy bardziej szczęśliwi. Dla nielicznych dłuższe dni na wiosnę mogą mieć odwrotny skutek.

Poniedziałek 20 marca 2023 roku był kamieniem milowym dla tych, którzy lubią światło. Teraz dni są wreszcie dłuższe od nocy i tak pozostanie aż do równonocy jesiennej 23 września.

Najjaśniejszy dzień przypada na 21 czerwca. Potem następuje zmiana dni znowu stają się krótsze.

Więcej światła dziennego jest dla wielu korzystne, ponieważ pomaga uzyskać właściwy rytm dobowy.

Ogólna zasada jest taka, że czujemy się dobrze, eksponując nasz organizm na światło w ciągu dnia i ciemność w nocy.

Znacznie trudniej jest ustalić rytm dobowy, jeśli przez cały czas jest to samo słabe światło, co często ma miejsce w miesiącach zimowych.

Jaśniejsze poranki świetnie wpływają na naszą energię w ciągu dnia.

Światło ma zdolność budzenia mózgu i aktywowania naszego centrum stresu. Efekt jest natychmiastowy, gdy tylko światło dotrze do oka. Dzięki temu zachowujemy czujność, łatwiej radzimy sobie z zadaniami i jesteśmy mniej podatni na depresję.

Fakt, że wieczory również stają się jaśniejsze, pomaga nam lepiej spać. Melatonina, hormon snu, jest aktywowana później w ciągu dnia, bliżej pory snu. Melatonina sprawia, że wieczorem dostajemy wyraźniejszy sygnał i stajemy się coraz bardziej śpiący i łatwiej zasypiamy.

W medycynie od każdej zasady są wyjątki. Dlatego nie wszyscy czują się lepiej, gdy robi się jaśniej. Niektórzy z nas mogą być bardziej zmęczeni na początku wiosny, ponieważ organizm nie nadąża za zmianami.

Organizm człowieka preferuje stabilność. Szybkie zmiany ilości światła dziennego mogą niektórych z nas stresować i powodować zarówno wiosenną jak i jesienną depresję.

Szacuje się, że wiosenna depresja dotyka 3–5% Szwedów, a kolejne 10–12% czuje się źle, bo robi się jaśniej.

Objawy sezonowego zaburzenia afektywnego mogą obejmować pogorszenie nastroju, stany lękowe oraz problemy ze snem.

Istnieją również inne efekty sezonowe, które mogą mieć na nas negatywny wpływ. O tej porze roku wyczerpaliśmy nasze zapasy witaminy D.

Nawet jeśli zrobi się cieplej i na wiosnę nasz organizm otrzyma więcej słońca, minie trochę czasu, zanim odbudujemy zapasy witaminy D.

Już za kilka dni, w nocy z soboty na niedzielę, 26 marca 2023 roku, przyjdzie czas na kolejną zmianę. Zmianę czasu z zimowego na letni, kiedy to przesuwamy zegar o godzinę do przodu. Dzięki tej zmianie czasu wieczory stają się jaśniejsze, a poranki nieco ciemniejsze. U większości ludzi jest to pozytywne dla naszego rytmu biologicznego, dla naszego ciała i nastroju.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s