Hem » Okategoriserade » Bezsenność

Bezsenność

Problemy ze snem to częsty powód wizyty u lekarza rodzinnego. Dobry sen jest gwarancja dobrego samopoczucia psycho-fizycznego.

Dorośli potrzebują od 6 do 8 godzin odpowiedniej jakości snu do regeneracji organizmu a przede wszystkim mózgu.

Jeśli zasypianie trwa dłużej niż 45 minut, budzimy się kilka razy w nocy i nie możemy powtórnie zasnąć, wstajemy wcześnie rano z uczuciem zmęczenia to objawy dające podstawy do postawienia diagnozy.

My lekarze pierwszego kontaktu mamy zwykle mało czasu, żeby pacjentom dawać rady na temat zdrowego stylu życia, który jest gwarancją dobrego snu. Przepisanie leku nasennego zajmuje lekarzowi o wiele mniej czasu.

Oczywiście lekarze muszą wykazać czujność diagnostyczna i wykluczyć takie przyczyny bezsenności jak depresja, stany lekowe, zespół bezdechu sennego lub klimakterium.

Po wykluczeniu wyżej wymienionych przyczyn bezsenności – lekarz rodzinny może wybrać jeden z następujących sposobów leczenia bezsenności:

  • Przepisanie leków nie uzależniających takich jak Hydroxyzyna lub Melatonina. Preparaty te pomagają w przypadku okresowych problemów ze snem. Ich zaletą jest, że nie uzależniają a wadą jest, że nie zawsze są skuteczne.
  • Przepisanie leków uzależniających (podobnych chemicznie do benzodiazepin) takich jak Imovane (zopiklon) lub Stilnox (zolpidem). Ich zaletą jest, że są bardzo skuteczne. Wada główna tych preparatów – po dłuższym stosowaniu uzależniają i odstawienie tych leków wymaga czasu i cierpliwości.
  • Udzielenie rad pacjentowi na temat tego co sam pacjent może zrobić, żeby spać lepiej:
  • Zachowanie regularnego rytmu snu i czuwania to znaczy zasypianie o stałej porze każdego wieczora – od poniedziałku do niedzieli – np. o godzinie 22.00.
  • Nieużywanie stymulujących napojów na 6 godzin przed czasem zasypiania (kawa, czarna herbata, napoje typu Coca-Cola czy Red Bull).
  • Codzienna walka z negatywnym stresem, który jest najczęstsza przyczyn problemów ze snem.
  • Na 1-2 godzin przed zasypianiem unikanie kontaktu z komputerem czy telefonem komórkowym.
  • Regularna aktywność fizyczna najlepiej przy świetle dziennym, które ma znaczenie w naturalnej regulacji rytmu snu i czuwania.
  • Zapewnienie odpowiednich warunków snu w sypialni, która powinna być miejscem wyciszonym, zaciemnionym i z umiarkowaną temperaturą.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s