My w Szwecji spożywamy za dużo soli. Wina jest po stronie branży spożywczej. Należy ograniczyć spożycie soli – taka jest opinia Szwedzkiej Agencji ds. Żywności.
Według dietetyków tej Agencji mężczyźni spożywają od 9 do 12 gramów soli dziennie, a kobiety od 7 do 10 gramów.
To stanowczo za dużo! Istnieją dane, które wskazują, że co piąty zawał serca i co dziesiąty udar mózgu w Szwecji jest spowodowany spożywaniem zbyt dużej ilości soli.
Celem Szwedzkiej Agencji ds. Żywności jest zmniejszenie spożycia soli do 6 gramów dziennie. Ale nie wystarczy, że przeciętny Svensson dodaje mniej soli do jedzenia. Duża część soli, którą spożywamy, pochodzi z kupowanej przez nas żywności.
Jednak winowajcami są nie tylko półprodukty i fast foody. Mięso i wędliny zawierają dużo soli, podobnie jak chleb i ser.
Skąd czerpiemy sól zależy od płci i wieku. Fakt, że mężczyźni spożywają więcej soli niż kobiety, tłumaczy się tym, że mają średnio wyższe spożycie kalorii. Natomiast wśród młodych ludzi dania z makaronu są większym źródłem soli niż wśród osób dorosłych.
Szwedzka Agencja ds. Żywności ma zlecenie od rządu, aby osiągnąć porozumienie w przemyśle spożywczym w sprawie obniżenia zawartości soli i cukru w żywności (sól i cukier nazywane są w Polsce białą śmiercią). W branży spożywczej już trwają prace i wiele firm ogranicza sól w swoich produktach.
Szwedzka Agencja ds. Żywności prowadzi dialog z producentami i hurtownikami, ale także z branżą hotelarsko-gastronomiczną.
Bez nich nie uda nam się ograniczyć spożycia soli.
Według Szwedzkiej Agencji ds. Żywności dla zdrowia nie należy spożywać więcej niż łyżeczkę soli, co odpowiada 6 gramom soli dziennie.
Sól zawiera kilka substancji, w tym sód (ważny pierwiastek, ale też będący źródłem ryzyka) który jest nam niezbędny do życia.
Sól jest potrzebna między innymi do regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej w organizmie człowieka, regulacji ciśnienia krwi oraz do funkcjonowania komórek nerwowych.
Ale uwaga! Zbyt dużo sodu może podnieść ciśnienie krwi, co z kolei zwiększa ryzyko zawału serca, niewydolności serca, udaru mózgu i uszkodzenia nerek.
Obecnie szacuje się, że co czwarty dorosły Szwed ma nadciśnienie, a wśród osób powyżej 65 roku życia prawie połowa ma nadciśnienie tętnicze.
WHO uważa, że ograniczenie spożycia soli na poziomie populacji jest jednym z najbardziej opłacalnych działań, jakie można podjąć w celu poprawy zdrowia publicznego.
Strategia WHO dotycząca chorób niezakaźnych zakłada ograniczenie spożycia soli o 30 % do 2025 roku.
