Hem » Okategoriserade » Rzeczy, których nigdy nie zrobiliśmy, są rzeczami, których najbardziej żałujemy w życiu.

Rzeczy, których nigdy nie zrobiliśmy, są rzeczami, których najbardziej żałujemy w życiu.

Psycholog Micael Dahlen postanowił dowiedzieć się, co ludzie postrzegają jako swoje największe życiowe błędy.

Życie – to dni, które przychodzą i odchodzą. Ale także decyzje, które podjęliśmy i rzeczy, które zrobiliśmy. Z czego zrezygnowaliśmy i na co nie mieliśmy czasu.

Dopiero z perspektywy czasu wiemy, co było dobre, a co złe.

W badaniu 1000 losowo wybranych Szwedów w wieku 18-79 lat przeprowadzonym przez Novus, ankietowani odpowiedzieli na pytanie:    

„Czego jak dotąd najbardziej żałujesz w życiu?”

Wniosek wynikający z tego badania: żałujemy zwykle tego czego nie zrobiliśmy, a nie tego co zrobiliśmy.

Na pierwszym miejscu rzeczy, których ludzie najbardziej żałują w życiu, znajdują się związki – relacje, które wymieniło 24%, czyli prawie jedna czwarta badanych osób.

Związki, w które nie odważyliśmy się zainwestować. Relacje – których, nie traktowaliśmy priorytetowo – nie zakładając rodziny. Ale także związki, których nie odważyliśmy się zerwać. Bliscy, dla których nie mieliśmy więcej czasu. Nie daliśmy odczuć bliskim nam osobom, ile dla nas znaczą. Zdania których nigdy nie wypowiedzieliśmy…

Na drugim miejscu jest wybór drogi życiowej – 23% badanych. Zawody, z których wykonywania zrezygnowaliśmy. Marzenia o zmianie zawodu, które pozostały marzeniami.

Trzecie miejsce, ponad 11% odpowiedzi, składa się z tych wszystkich tematów, których tak naprawdę nie da się jasno zdefiniować. Ludzie żałują, że nie rozwinęli więcej zainteresowań, nie nauczyli się więcej, nie doświadczyli więcej, nie zdecydowali się na przeprowadzkę czy emigrację.

Na czwartym miejscu – około 11% badanych osób – żałuje, że nie zwróciło większej uwagi na własne zdrowie i dobre samopoczucie. Ludzie żałują, że lepiej nie dbali o swoje ciało w tym o dobra kondycję. Wielu z nas uważa za swój największy błąd, że nie poprosiliśmy o pomoc w przypadku problemów ze zdrowiem psychicznym.

Na piątym miejscu – 10% badanych – jest nasza integralność. Żałujemy, że nie stajemy w obronie swoich przekonań. Że nie potrafimy innym powiedzieć jasno co myślimy i czujemy. Żałujemy, że pozwalaliśmy komuś obrażać nas. Że nie mamy odwagi być sobą i że nie potrafimy być szczerzy.

Wniosek jaki nasuwa się po przeczytaniu wyników tego badania:

Kiedy mamy wątpliwości czy coś zrobić czy nie po prostu zróbmy to! Nie pozwólmy, aby niepewność lub strach przed tym, że coś pójdzie nie tak powstrzymało nas przed działaniem.

Życie to dni, które przyszły i odeszły. Co zamierzasz dzisiaj zrobić pyta psycholog Micael Dahlen…

Na podstawie artykułu: Micael Dahlen, ”Saker vi aldrig gjorde är det vi ångrar mest i livet”, Micael Dahlen, Svenska Dagbladet, 03.02.2023.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s