Dzisiaj miałem przyjemność spotkać w przychodni młodych rodziców z dwójką dzieci: 3-letnią dziewczynką i 6 letnim chłopcem.
Sympatyczna szwedzka rodzina przyszła na wizytę do swojego lekarza rodzinnego z powodu ciała obcego w nosie uroczej małej dziewczynki.
Jak się okazało dzieci nie mogły być w przedszkolu z powodu przeziębienia i dlatego zostały w domu pod opieką rodziców.
Rodzeństwo bawiło się w swoim pokoju aż do momentu, kiedy chłopiec poinformował rodziców, że młodsza siostra włożyła do nosa paciorek z naszyjnika (który sama zrobiła w przedszkolu).
Nie pierwsze to ani ostatnie takie zdarzenie, kiedy przedsiębiorcze i pomysłowe dzieci eksplorują samodzielnie otaczający świat a nawet swoje ciało.
Oczywiście medycyna zna różne przypadki, kiedy w otworach naturalnych organizmu ludzkiego znajdowane są przedmioty określane fachowym językiem medycznym: „ciała obce”.
W przypadku ciała obcego w nosie (zwykle dzieci w wieku 2-5 lat) lub w uchu pacjenci szukają pomocy u lekarzy rodzinnych lub laryngologów.
Tak też się stało w przypadku sympatycznej rodziny szwedzkiej. Rodzice w dobrym nastroju ze swoimi pociechami ciekawymi wizyty u pana doktora przyszli dzisiaj do przychodni.
Mała pacjentka nie sprawiała trudności w czasie badania i usuwania – jak się okazało – nie jednego, ale dwóch paciorków, znajdujących się w prawym nozdrzu.
W czasie badania (rynoskopia przednia – wziernikowanie nosa) stwierdziłem, że w nozdrzu prawym znajduje się cylindryczny paciorek koloru beżowego. Najpierw próbowałem bezskutecznie „wyssać” paciorek przy użyciu ssaka laryngologicznego. Następnie – przy użyciu kleszczyków laryngologicznych – skutecznie usunąłem najpierw jeden paciorek (pomarańczowy), a potem drugi (brązowy).
W nosie znajduje się zwykle takie ciała obce jak: małe klocki Lego, fragmenty zabawek, kamienie, papier, patyki, pestki, itp.
W przypadkach trudniejszych (duże ciała obce zaklinowane głęboko w nosie i zatykające nozdrze przez dłuższy czas) konieczny jest zabieg w znieczuleniu ogólnym przeprowadzony w klinice otolaryngologicznej.



