Hem » Okategoriserade » Panie doktorze, moje dziecko ma coś w nosie

Panie doktorze, moje dziecko ma coś w nosie

Dzisiaj miałem przyjemność spotkać w przychodni młodych rodziców z dwójką dzieci: 3-letnią dziewczynką i 6 letnim chłopcem.

Sympatyczna szwedzka rodzina przyszła na wizytę do swojego lekarza rodzinnego z powodu ciała obcego w nosie uroczej małej dziewczynki.

Jak się okazało dzieci nie mogły być w przedszkolu z powodu przeziębienia i dlatego zostały w domu pod opieką rodziców.

Rodzeństwo bawiło się w swoim pokoju aż do momentu, kiedy chłopiec poinformował rodziców, że młodsza siostra włożyła do nosa paciorek z naszyjnika (który sama zrobiła w przedszkolu).

Nie pierwsze to ani ostatnie takie zdarzenie, kiedy przedsiębiorcze i pomysłowe dzieci eksplorują samodzielnie otaczający świat a nawet swoje ciało.

Oczywiście medycyna zna różne przypadki, kiedy w otworach naturalnych organizmu ludzkiego znajdowane są przedmioty określane fachowym językiem medycznym: „ciała obce”.

W przypadku ciała obcego w nosie (zwykle dzieci w wieku 2-5 lat) lub w uchu pacjenci szukają pomocy u lekarzy rodzinnych lub laryngologów.

Tak też się stało w przypadku sympatycznej rodziny szwedzkiej. Rodzice w dobrym nastroju ze swoimi pociechami ciekawymi wizyty u pana doktora przyszli dzisiaj do przychodni.

Mała pacjentka nie sprawiała trudności w czasie badania i usuwania – jak się okazało – nie jednego, ale dwóch paciorków, znajdujących się w prawym nozdrzu.

W czasie badania (rynoskopia przednia – wziernikowanie nosa) stwierdziłem, że w nozdrzu prawym znajduje się cylindryczny paciorek koloru beżowego. Najpierw próbowałem bezskutecznie „wyssać” paciorek przy użyciu ssaka laryngologicznego. Następnie – przy użyciu kleszczyków laryngologicznych – skutecznie usunąłem najpierw jeden paciorek (pomarańczowy), a potem drugi (brązowy).

W nosie znajduje się zwykle takie ciała obce jak: małe klocki Lego, fragmenty zabawek, kamienie, papier, patyki, pestki, itp.

W przypadkach trudniejszych (duże ciała obce zaklinowane głęboko w nosie i zatykające nozdrze przez dłuższy czas) konieczny jest zabieg w znieczuleniu ogólnym przeprowadzony w klinice otolaryngologicznej.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s