Hem » Okategoriserade » Legalizacja marihuany?

Legalizacja marihuany?

Stawiam tezę: legalizacja marihuany prowadzi do jej zwiększonego używania.  Wraz z przemysłem tytoniowym i alkoholowym powstaje nowy przemysł konopii indyjskich i marihuany. Przemysł, który zrobi wszystko, aby zmaksymalizować swoje zyski, nawet kosztem zdrowia publicznego.

Kiedy produkt taki jak konopie indyjskie i marihuana zostaje zalegalizowany, zostaje również skomercjalizowany. Powstaje branża z firmami nastawionymi na zysk we wszystkim, od uprawy i produkcji po dystrybucję i sprzedaż detaliczną. Stało się to w Ameryce Północnej i dzieje się teraz w Europie. Jak dotąd komercyjna marihuana w Europie jest wykorzystywana prawie wyłącznie do różnego rodzaju zastosowań kosmetycznych i leczniczych.

Przemysł produkcji i dystrybucji marihuany działa według tej samej logiki i metod, które znamy z przemysłu tytoniowego i alkoholowego. Dzięki spektrum nowych produktów i uwodzicielskiej reklamie branża chce wypromować różne produkty pochodzące z konopi indyjskich i dotrzeć do nowych grup docelowych.

Legalizacja uprawy konopi indyjskich i używania marihuany ma na celu zmianę stylu życia na przyjazny marihuanie stosowanej w celach leczniczych i rekreacyjnych.

Zwolennicy legalizacji twierdza, że jest to sposób na powstrzymanie przestępczości zorganizowanej. Z krajów i stanów USA, które zalegalizowały marihuanę, możemy się dowiedzieć, że nielegalny rynek wcale nie zniknie. Zamiast tego powstają dwa rynki marihuany. Rynek nielegalny może się zmniejszyć, ale ogólny rynek marihuany (legalny plus nielegalny) i używanie przez ludzi tego narkotyku znacznie wzrasta.

Na przykład używanie marihuany w Kolorado i Kanadzie jest dziś 10 razy wyższe niż w Szwecji. Podczas gdy około 17% osób w wieku 18-25 lat i 10% dorosłej populacji w Kolorado używa marihuany codziennie lub prawie codziennie, zaledwie 1% w Szwecji używało marihuany w ciągu ostatniego miesiąca. Wraz ze zwiększonym spożyciem wzrastają szkodliwe skutki używania tego narkotyku.

Globalny rynek konopi indyjskich oraz marihuany obraca dużymi kwotami, które mają również gwałtownie wzrosnąć, jeśli kolejne kraje zalegalizują marihuanę. W dłuższej perspektywie branża ta widzi możliwości dalszego wzrostu, podczas gdy giganci alkoholowi i tytoniowi inwestują w przemysl marihuany.

Wszyscy niezdecydowani w sprawie legalizacji marihuany powinni wziąć pod uwagę fakt, że przemysł marihuany w Europie, podobnie jak w USA, używa tak zwanej marihuany medycznej jako otwieracza drzwi do gabinetów decydentów. Owszem istnieją medyczne zastosowania kannabinoidów – ale dowody są ograniczone do kilku stanów chorobowych i dlatego nie jest uzasadnione przepisywanie ich na szeroką skalę. Badania naukowe wskazują na umiarkowaną skuteczność marihuany w leczeniu przewlekłego bólu i spastyczności mięśni.                

Większość krajów postkomunistycznych oraz kraje skandynawskie są aktualnie jedynymi państwami w UE, w których posiadanie marihuany jest przestępstwem zagrożonym karą więzienia.

Legalizacja w Szwecji uprawy konopi indyjskich i używania marihuany prawdopodobnie doprowadziłaby do gwałtownego wzrostu konsumpcji. Oznacza to, że nadal mielibyśmy nielegalny rynek, ale na dodatek mielibyśmy znaczący rynek legalny. Przemysł tytoniowy i alkoholowy mają na sumieniu wiele ludzkich cierpień. Dodanie kolejnej legalnej, komercyjnej branży do listy uzależnień stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Debata nad kwestią etyki spożycia i legalizacji marihuany nabiera znaczenia w USA i wielu krajach europejskich, w tym w Polsce. Związane jest to z czynną rolą ruchów oraz ugrupowań politycznych, w których interesie leży coraz częściej status prawny legalizacji marihuany oraz odbiór społeczny tego narkotyku.

Marihuana – susz pozyskiwany z roślin z rodzaju konopi indyjskich (Cannabis), zawierający substancje psychoaktywne, stosowany głównie w celach rekreacyjnych i leczniczych.

Marihuana oddziałuje zarówno na psychikę, jak i cały ustrój człowieka. Powoduje tzw. „haj” lub uczucie „skamienienia”.

W zależności od wielkości zażytej dawki, powoduje różne efekty, wliczając ogólny wpływ na myślenie i percepcję, trudności z koncentracją, chwilowe zaniki pamięci krótkotrwałej, zaburzone poczucie czasu, zaburzenia motoryczne, relaksację, wzrost apetytu (tzw. „gastrofaza”).

Objawy pojawiają w ciągu kilku minut od rozpoczęcia palenia, a w przypadku zjedzenia potrawy przyrządzonej z marihuaną – od 30 do 60 minut.

Efekt trwa od dwóch do sześciu godzin, w zależności od ilości narkotyku.

W wysokich dawkach mogą się pojawić zaburzenia psychiczne (psychoza, halucynacje, paranoja, urojenia, lęki, panika).

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s