W szwedzkiej poradni dla dzieci zdrowych (Barnavårdscentralen) miałem w minionym tygodniu przyjemność spotkać rodzinę, która przybyła 4 miesiące temu do Szwecji z dalekiej Sri Lanki. Rodzice z dwójką dzieci: 6 letnią dziewczynką i 4 letnim chłopcem.
Celem wizyty była ocena zdrowia dzieci oraz odpowiedź na pytanie czy nie potrzebują uzupełniających szczepień tak aby dzieci były zaszczepione zgodnie z obowiązującym w Szwecji kalendarzem szczepień.
Szwedzi bardzo poważnie traktują obowiązek szczepień ochronnych dzieci.
Zarówno ja (lekarz z Polski) jak i szwedzka pielęgniarka – byliśmy zaskoczeni faktem, że młodzi rodzice przybyli niedawno do Szwecji z odległej geograficznie i kulturowo Sri Lanki – mieli ze sobą specjalne zeszyty, w których były udokumentowane kontakty z tamtejszą podstawową opieką zdrowotną (w tym dane o rozwoju dziecka oraz rodzaje i daty szczepień).
Dokładnie takie same zeszyty mają szwedzkie dzieci, których rozwój jest nadzorowany przez poradnię dziecka zdrowego – BVC (Barnavårdscentralen).
Dla mnie – jako polskiego lekarza rodzinnego pracującego w Szwecji od prawie 20 lat – to ważne doświadczenie, że nawet w egzotycznych i relatywnie biednych krajach podstawowa opieka zdrowotna spełnia fundamentalną rolę. Ta fundamentalna rola to nadzorowanie rozwoju psychofizycznego oraz profilaktyka szczególnej grupy pacjentów jaką są małe dzieci (w wieku od 0 do 6 lat).
Okazało się, że nasi mali pacjenci ze Sri Lanki nie potrzebowali żadnych szczepień uzupełniających. Wszystkie potrzebne w ich wieku szczepienia zostały wykonane w ich pierwszej ojczyźnie Sri Lance.
Produkt krajowy brutto na głowę obywatela Szwecji zamieszkałej przez 10,5 mln mieszkańców wynosi 61.690 USD.
Dla porównania PKB per capita dla Sri Lanki, w której mieszka 21,6 mln obywateli wynosi 3.930 USD.
Szwecja to kraj znany z międzynarodowych koncernów (Volvo, Saab, Scania, Ericsson, Electrolux, Husqvarna, Skanska, Tetra Pak, IKEA, H&M). Pod względem HPI, wskaźnika ubóstwa ludzkiego, Szwecja zajmuje 1. miejsce na świecie jako kraj najmniej dotknięty długotrwałym bezrobociem, funkcjonalnym analfabetyzmem i liczbą osób żyjących poniżej minimum socjalnego.
Sri Lanka – państwo w Azji Południowej, na wyspie Cejlon, którego główne dochody pochodzą z produkcji herbaty i turystyki.





