Hem » Okategoriserade » Kissing disease czyli mononukleoza zakaźna

Kissing disease czyli mononukleoza zakaźna

W języku medycznym – mononukleoza zakaźna albo inaczej angina monocytowa. Potocznie nazywana jest kissing disease czyli choroba pocałunków bo najłatwiej zarazić się nią przez pocałunek. Wywołuje ją wirus Epstein-Barr przenoszony przez ślinę. Atakuje najczęściej dzieci i młodzież w wieku dojrzewania (między 10 a 19 rokiem życia) – w okresie pierwszych miłości i pierwszych pocałunków.

Był u mnie dzisiaj 19 letni pacjent, który od tygodnia miał bóle gardła i gorączkę. Kilka dni temu odwiedził naszą przychodnię, gdzie stwierdzono wirusowe zapalenie gardła, bo szybki test Strep A, który wykonujemy w przychodni, żeby potwierdzić anginę był negatywny, czyli wykluczający anginę. W takich przypadkach w Szwecji nie przepisujemy antybiotyku, mimo że pacjent ma wysoką gorączkę, ból gardła, powiększone i zaczerwienione migdałki a także powiększone i bolesne węzły chłonne na szyi.

Dzisiejsza wizyta 19 latka – z powyższymi objawami – nasuwała podejrzenie mononukleozy zakaźnej. Szybki test zwany w Szwecji Monospot potwierdził diagnozę mononukleozy. Pacjent dostał informację na temat postępowania i zalecenia lekarskie dotyczące wypoczynku oraz ograniczenia aktywności fizycznej (zakaz uprawianie sportów stwarzających ryzyko urazu brzucha – u chorych na mononukleozę może dojść do pęknięcia powiększonej śledziony). Zostały też wykonane badania krwi (morfologia i próby wątrobowe). W ciągu 2-4 tygodni powinien poczuć się lepiej, ale potrzeba dodatkowego miesiąca na powrót do pełnego zdrowia i normalnej aktywności fizycznej.

Mononukleozę wywołuje wirus EB (EBV) należący do rodziny wirusów herpes. Jest bardzo rozpowszechniony, bo aż 95-99% populacji osób dorosłych ma przeciwciała świadczące o kontakcie z wirusem. EBV nosimy do końca życia i reaktywacja wirusa w postaci nowej infekcji zwykle nie występuje w przeciwieństwie do innych wirusów herpes (np. opryszczki na wardze). Początkowo objawy przypominają przeziębienie – ból gardła, głowy, katar, gorączka. Czasami objawy grypopodobne (wysoka gorączka, bóle mięśni i stawów, zmęczenie ogólne).

Przebieg mononukleozy zakaźnej – na początku choroby – jest mylony z zapaleniem migdałków – wirusowym lub bakteryjnym, czyli anginą (silny ból gardła, mocno powiększone migdałki z nalotem a także wysoka temperatura).  U połowy chorych na mononukleozę występują bóle brzucha wywołane powiększeniem śledziony oraz wątroby (czasami zapalenie wątroby powoduje objawy żółtaczki).

Nie ma specjalnych leków przeciwko mononukleozie. Jak w wielu innych chorobach wirusowych tak i w przypadku infekcji wirusem Epstaina Barra – organizm musi sam uporać się z chorobą. Dopóki nie opadnie gorączka najlepiej jest po prostu leżeć w łóżku i wypoczywać.

Podstawą kuracji jest bardzo oszczędny tryb życia. Na bóle gardła i gorączkę pomagają niezawodne w takich sytuacjach leki z paracetamolem albo ibuprofenem.

Płukanie gardła może zmniejszyć jego ból. Można to robić naparem rumianku lub płukankami dostępnymi w aptece. Jeśli ból gardła jest silny można ssać kostki lodu lub tabletki na gardło dostępne w aptece bez recepty.

Trzeba także dużo pić, żeby nie dopuścić do odwodnienia. Dieta powinna być lekkostrawna oszczędzająca wątrobę i łagodna dla obolałego gardła (np. przecierane zupy).

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s