Hem » Okategoriserade » Jak działa nawyk i jak go zmienić

Jak działa nawyk i jak go zmienić

Nawyk to mechanizm, który w zamierzeniu powinien usprawniać nasze życie, odciążać mózg i zmniejszać wysiłek wkładany w codzienne wykonywanie czynności.  Nawykiem jest mycie zębów zawsze w taki sam sposób albo jazda do pracy codziennie ta samą trasą, dzięki czemu nie musimy za każdym razem sprawdzać mapy albo decydować, czy lepiej jest szczotkować od prawej do lewej czy odwrotnie. Ale w ciągu całego życia nabieramy również złych nawyków, takich jak palenie papierosów chwilach napięcia albo sięganie po słodycze w momentach smutku. Nawyki są automatyczne, dlatego tak trudno nam je wykorzenić. Nie jest to jednak niemożliwe.

Charles Duhigg w swojej książce „Siła nawyku” wymienia cztery elementy, z których składa się pętla nawyku.

1.Wyzwalacz

– czyli czynnik, który uruchamia skrypt nawyku / może to być np. stresująca sytuacja.

2.Reakcja

– czyli porzucenie tego, co się w danej chwili robi i wyjście na papierosa.

3.Nagroda

– czyli uczucie, jakie wywołuje zapalenie papierosa – może to być spokój, ukojenie, ulga.

4.Pragnienie nagrody

i przekonanie, że otrzyma się ją po wykonaniu danej czynności: to element, bez którego poprzednie nie działałyby automatycznie.

Pętla nawyku działa automatycznie bez względu na to, czy nawyk jest korzystny, czy też nie, a najlepszą metodą zmiany nawyku jest działanie na jeden z elementów tworzących pętlę. Autor radzi pozostawić w spokoju wyzwalacz i nagrodę, a zmienić element znajdujący się między nimi, czyli reakcję – w praktyce może to oznaczać akceptację zdenerwowania wywołanego rozmową z szefem i potrzebę uzyskania nagrody, czyli uspokojenia się, ale zamiast sięgnięcia po papierosa trzeba wybrać dla siebie inną reakcję, która zapewni podobną nagrodę. To niełatwe i wymaga zidentyfikowania czynnika, który przynosi tę oczekiwaną ulgę – może uspokoi nie nikotyna, ale wyjście z biura i spędzenie kilku minut w samotności? A może potrzebna jest po prostu przerwa od pracy i chwila przyjemności? Warto spróbować podmienić drugi element powyższej sekwencji z papierosa na krótki spacer i wykonanie paru ćwiczeń na świeżym powietrzu albo wypicie poza biurem kubka kawy. I robić to za każdym razem, gdy zadziała wyzwalacz. Po pewnym czasie może się okazać, że nie tylko pozbyliśmy się starego, szkodliwego nawyku, ale wypracowaliśmy nowy, równie przyjemny, ale znacznie zdrowszy.

Kamila Śnieżek, „Jak zmienić stare nawyki i osiągnąć wymarzony cel”, Temat miesiąca: Nowy rok, nowy ty, Świat zdrowia, Grudzień 2022/Styczeń 2023, Nr 10.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s