Hem » Okategoriserade » A teraz inaczej

A teraz inaczej

Skoro zeszłoroczne schematy okazały się nieskuteczne i doskonale wiemy, że w przyszłym roku popełnimy te same błędy, zatrzymajmy się i zmieńmy nie samych siebie, ale sposób myślenia. W tej grze to my ustalamy reguły, nasz harmonogram zmian nie musi więc mieścić się w żadnych sztywnych ramach, a my mamy swobodę w dopasowaniu go do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości. Ułatwieniem mogą być poniższe wskazówki.

4. Wyznacz sobie realny cel

– to ty najlepiej siebie znasz i tylko ty wiesz, ile czasu czy środków możesz poświęcić, by osiągnąć cel. Zamiast oglądać się na osiągnięcia innych osób i zazdrościć, sukcesów gwiazdom, zastanów się, jaki jest pułap twoich możliwości i jaki wynik będzie dla ciebie powodem do dumy i da ci poczucie spełnienia. Nie szarżuj, bo lepiej schudnąć 5 zamiast 15 kg niż odkryć, że cel jest nieosiągalny, i przytyć 3 kg zajadając rozczarowanie czekoladą.

5. Nie zrażaj się małymi porażkami

– największym wrogiem dążenia do celu jest poddawanie się po pierwszych drobnych niepowodzeniach. Nikt nie jest doskonały i jest rzeczą oczywistą, że na drodze do celu napotkasz przeszkody, o które będziesz się potykać. Może to być skuszenie się na darmowego pączka w pracy (mimo diety) lub jeden papieros wypalony w silnym stresie (mimo rzucenia nałogu). Po każdym potknięciu po prostu podnieś się i zastanów, jakie czynniki wpłynęły na złamanie twojej woli. A potem postaraj się zaplanować takie działanie, które w przyszłości powstrzyma cię przed podobnym błędem (np. przynieś sobie chrupiące warzywa w słupkach na imieniny współpracownika).

6. Szukaj sojuszników

– co prawda „droga wojownika jest drogą samotną”, ale ty nie jesteś ninja, tylko zwyczajnym wrażliwym człowiekiem, który potrzebuje wsparcia. Warto szukać grup dążących do tego samego celu, a najłatwiej znaleźć je w mediach społecznościowych. Dzięki dołączenia do takiej grupy możesz zyskać wsparcie psychiczne od osób podobnych do ciebie, a także czerpać inspirację z ich pomysłów podobnych do ciebie, a także czerpać inspirację z ich pomysłów i sukcesów. Mobilizująco działają również aplikacje na telefon, do których wpisuje się wszystkie małe codzienne sukcesy przybliżające do dużego celu.

7. Bądź dla siebie dobry

– osiągnięcie celu będzie dużo łatwiejsze, jeśli twój stosunek do samego siebie będzie również ciepły i wyrozumiały, jak do dziecka lub przyjaciela. Gdy przychodzą sukcesy, chwal samego siebie i doceniaj swoja pracę i wysiłek, a kiedy ponosisz niewielkie porażki, nie znęcaj się nad sobą psychicznie i nie oceniaj zbyt surowo. Bądź dla siebie wyrozumiałym, mądrym opiekunem i traktuj siebie tak, jak traktowałbyś bliską ci osobę dążącą pod twoim okiem do realizacji wielkiego marzenia.

Kamila Śnieżek, „Jak zmienić stare nawyki i osiągnąć wymarzony cel”, Temat miesiąca: Nowy rok, nowy ty, Świat zdrowia, Grudzień 2022/Styczeń 2023, Nr 10.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s