Hem » Okategoriserade » A teraz inaczej

A teraz inaczej

Skoro zeszłoroczne schematy okazały się nieskuteczne i doskonale wiemy, że w przyszłym roku popełnimy te same błędy, zatrzymajmy się i zmieńmy nie samych siebie, ale sposób myślenia. W tej grze to my ustalamy reguły, nasz harmonogram zmian nie musi więc mieścić się w żadnych sztywnych ramach, a my mamy swobodę w dopasowaniu go do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości. Ułatwieniem mogą być poniższe wskazówki.

1.Dowiedz się, czego naprawdę chcesz

– zapytaj o to samego siebie, wchodząc w kontakt ze swoimi emocjami i odkrywając swoje rzeczywiste potrzeby. Czy twój cel jest naprawdę twój, czy zmiany oczekuje od ciebie partner, rodzice czy przełożony? Czy zamierzone osiągnięcie jest celem samym w sobie, czy jedynie trampoliną do kolejnych potencjalnych sukcesów? Czy realizacja celu da ci szczęście i poczucie spełnienia? Co zmieni w twoim życiu to osiągnięcie?

2.Zaplanuj etapy realizacji celu

– podziel swój duży cel na mniejsze etapy – bazy, których osiągnięcie będzie stopniowo przybliżać cię do jego realizacji. Jeśli lubisz rywalizację, potraktuj zdobywanie kolejnych baz jak grę, której najpierw musisz się nauczyć (proste początkowe cele), a potem powoli osiągasz mistrzostwo (zaawansowane etapy).

3. Określ priorytety

– mało kto potrafi zmieniać swoje przyzwyczajenia i nawyki na kilku polach jednocześnie, bo ponosząc nawet minimalne porażki w jednej dziedzinie, automatycznie odpuszcza się walkę w pozostałych. Psycholodzy zachęcają do zdecydowania się na jeden trudny, priorytetowy cel lub na trzy łatwe, ewentualnie dobranie jednego średniej trudności do jednego łatwego. W ten sposób łatwiejsze do osiągnięcia sukcesy będą podnosić twoją samoocenę i wspierać cię w konfrontacji z trudniejszymi. Lub po prostu poświęcisz całą energię na zakończenie ciężkiego zadania.

Kamila Śnieżek, „Jak zmienić stare nawyki i osiągnąć wymarzony cel”, Temat miesiąca: Nowy rok, nowy ty, Świat zdrowia, Grudzień 2022/Styczeń 2023, Nr 10.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s