Hem » Okategoriserade » Jak zmienić stare nawyki i osiągnąć wymarzony cel

Jak zmienić stare nawyki i osiągnąć wymarzony cel

Ośmiu na dziesięciu Polaków wejdzie w 2023 rok przynajmniej jednym postanowieniem noworocznym. Jeśli wierzyć statystykom siedmiu zrezygnuje z jego realizacji, przy czym większość zrobi to zanim skończy się styczeń. By znaleźć się w wąskim gronie szczęśliwców, którym wreszcie uda się schudnąć, rzucić palenie, zacząć aktywny tryb życia lub zgromadzić oszczędności?

Marzenia o szczupłej sylwetce, zdrowym trybie życia czy poprawie domowych finansów są z nami zawsze, ale dopiero granica między starym a nowym rokiem mobilizuje nas rozpoczęcia starań o ich spełnienie. Powód jest prozaiczny – symbolicznie zostawiamy za sobą wszystko, co ciążyło nam w poprzednim roku, a od stycznia chcemy być już kimś innym: lepszym i mądrzejszym. Jesteśmy zmobilizowani, pełni dobrych chęci i z nadzieją patrzymy w przyszłość, bo przecież kiedy, jak nie właśnie teraz u progu nowego roku, mielibyśmy odmienić swoje życie? W tę pułapkę sylwestrowego optymizmu wpadamy co roku, a potem dzieją się rzeczy, których nie rozumiemy – po kilku dniach lub tygodniach nasza mobilizacja spada, cele zaczynają się rozmywać i oddalać, a nas wciąga codzienność, niestety bliźniaczo podobna do tej z zeszłego roku. Prawie u każdego z nas nadchodzi w końcu krytyczny moment, gdy w głowie pojawia się pytanie: „a czy to w ogóle jest takie ważne? Czy ja naprawdę muszę i chcę się tak męczyć, by osiągnąć to, co sobie napisałem na kartce w przypływie dobrego samopoczucia?”. Ponad 90 proc. z nas decyduje, że właściwie nadal może żyć z dodatkowymi kilogramami, kiepską pracą czy papierosem w ustach, bo nie ma dość siły na rewolucyjne zmiany. Może za rok będzie łatwiej? Nie będzie – ale o tym przekonamy się… za rok.

Dlaczego się nie udaje

Rezygnacja z wyznaczonych sobie celów nie zawsze jest kwestią słabego charakteru, a tak właśnie interpretujemy wszystkie nasze niepowodzenia, wpędzając się dodatkowo w poczucie winy i niską samoocenę. W wielu przypadkach błędy popełniamy już podczas planowania życiowych zmian, a realizacja naszych optymistycznych założeń byłaby niemożliwa nawet dla osób bardzo wytrwałych, z silną wolą i motywacją. Te błędy to najczęściej:

  • cel wybrany pochopnie, pod wpływem innych osób, w rzeczywistości niezgodny z naszymi prawdziwymi marzeniami i potrzebami,
  • wybór wielu różnych celów, które chcemy osiągnąć w zbliżonym czasie,
  • oczekiwanie szybkiej realizacji wybranego celu,
  • cel nierealistyczny, przerastający nasze możliwości, obrany w przypływie świąteczno-sylwestrowego optymizmu,
  • ignorowanie wyrzeczeń i strat, z którymi nierozerwalnie wiąże się dążenie do określonego celu,
  • nastawienie, że cel zostanie zrealizowany bezbłędnie i w stu procentach, rezygnacja po pierwszym drobnym potknięciu,
  • zbyt ogólne ujęcie wybranego celu, brak pewności, co jest rzeczywistym celem i jakie kroki trzeba podjąć, by go zrealizować.

Jeśli obiecujemy sobie złote góry, choć wcześniej chodziliśmy jedynie wygodnymi dolinami, nie powinniśmy się dziwić, że wspinaczka szybko nas przerośnie. Jeśli od lat mamy dużą nadwagę, nienawidzimy sportu, nie umiemy gotować i odżywiamy się w fast foodach, a do tego mamy źle płatna pracę, nie zamienimy się w jeden dzień w energiczną, zmotywowaną królową fitness, robiącą zawrotną karierę i pichcącą nocami zdrowe posiłki na cały kolejny dzień. A właśnie takich zmian często od siebie oczekujemy i jesteśmy bardzo rozczarowani, gdy mimo spisanego planu wciąż jesteśmy takimi osobami jak wcześniej.

Kamila Śnieżek, „Jak zmienić stare nawyki i osiągnąć wymarzony cel”, Temat miesiąca: Nowy rok, nowy ty, Świat zdrowia, Grudzień 2022/Styczeń 2023, Nr 10.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s