Hem » Okategoriserade » Mniej stresu przed świętami

Mniej stresu przed świętami

W czasie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku wielu z nas czujemy się często zestresowani.

Typowe symptomy stresu to objawy fizyczne: przyspieszony puls, częstszy oddech, bóle głowy, bóle brzucha, bóle stawów. Jeśli chodzi o symptomy psychiczne to najczęściej występują: wahania nastroju, zmniejszenie koncentracji, zaburzenia depresyjne, zmęczenie.

Poniżej przedstawiam 6 rad jak zmniejszyć poziom stresu przed Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem:

  1. Czynnik stresotwórczy czyli więcej socjalnych wydarzeń niż zwykle

Zastanów się dobrze co rzeczywiście chcesz robić w czasie wolnym!

Nie musimy spotykać i świętować ze wszystkimi członkami rodziny. Stawiajmy granice i dobierajmy sobie towarzystwo wedle własnych preferencji. Nie ma obowiązku tłumaczenia się, dlaczego nie chcemy spotkać tego czy innego członka rodziny. Trzymajmy się z daleka od wampirow energetycznych.

  • Czynnik stresotwórczy czyli presja socjalna

Zaczekaj i pomyśl zanim odpowiesz na zaproszenie!

Presja, żeby odpowiedzieć na wszystkie zaproszenia od rodziny i przyjaciół może być bardzo stresująca. Może myślicie, że Ci którym podziękujecie za zaproszenie i poinformujecie, że nie jesteście w stanie się spotkać z nimi będą zdziwieni lub obrażeni. Nic bardziej mylnego. Wystarczy powiedzieć grzecznie: Dziękuję bardzo za zaproszenie, ale niestety nie mogę uczestniczyć w spotkaniu.

  • Czynnik stresotwórczy czyli spiętrzenie obowiązków w pracy przed wolnym w świętami

Stawiaj sobie realistyczne cele i deadliny!

W większości zawodów występuje spiętrzenie obowiązków przed Świętami Bożego Narodzenia co prowadzi do przepracowania pracowników. Staraj się w porozumieniu z przełożonymi i kolegami w pracy wyznaczyć priorytetowe zadania do wykonania przed świętami. Mniej ważne zadania mogą poczekać do powrotu ze świątecznego wypoczynku.

  • Deprywacja snu albo po prostu za mało snu!

Niedostateczna ilość i jakość snu zwiększają stres. Staraj się zidentyfikować przyczynę!

Czasami mamy problem z rutynami dotyczącymi nocnego odpoczynku. Zdrowa samodyscyplina oraz dobra organizacja obowiązków zawodowych i domowych zwykle wystarcza, żeby znaleźć 7-8 godzin na dobę.

  • Niepewność wokół pandemii i restrykcji z nią związanych.

Pamiętajmy, że mamy wpływ tylko na nieliczne zdarzenia w naszym życiu.     Nie mamy wpływu na przykład na pandemię lub pogodę. Jeśli będziemy zmuszeni do zmiany wcześniejszych planów ze względu na restrykcje pandemiczne lub pogodę po prostu bądźmy elastyczni i dopasujmy się.      Czasami dobrze jest zmienić plany i pozwolić sobie na spontaniczne przeżycia.

  • Samotność z konieczności

Żyją wśród nas ludzie samotni. Samotni – nie z wyboru. Święta Bożego Narodzenia uważane są za święta, które należy spędzać z rodziną i bliskimi. Dla osób samotnych przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia czy Nowego Roku może być bardzo stresujące. Osoby samotne mogą przygotować się na spędzenie świąt z sąsiadami albo na przyjęciach dla osób samotnych przygotowanych przez organizacje charytatywne (organizacje dobroczynne, kościelne, itp.).  

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s