Hem » Okategoriserade » Zawał serca z powodu świąt?

Zawał serca z powodu świąt?

Generalnie wszystkie święta a nawet czas urlopu wiążą się ze stresem. Przeżywanie czasu wolnego w czasie urlopu może być stresujące, jeśli obowiązki zawodowe tak naprawdę nie pozwalają na wypoczynek.

Duża część stresu w okresie urlopu i świąt wynika z faktu, że trudno nam odpuścić sobie pracę.

Istnieją naukowe przesłanki, że szczególnie stresujące są Święta Bożego Narodzenia. Stres związany z przygotowaniami do Świąt Bożego Narodzenia jak również obchodzenie samych świąt może przyczynić się do zawału serca.

Jeśli jesteś przytłoczony nadmiarem obowiązków, które czekają na ciebie w miejscu pracy albo masz problemy w relacjach z bliskimi członkami rodziny świętowanie może być źródłem dodatkowego stresu.

Zwiększony stres i obniżone samopoczucie psychiczne w okresie Bożego Narodzenia stanowi szczególne ryzyko wystąpienia zawału serca.

Dotyczy to wszelkiego rodzaju aktywności związanych z przygotowaniami do świąt oraz świętowaniem Świętami Bożego Narodzenia:

  • obowiązki związane z przygotowaniem świąt,
  • przymus spędzania czasu z rodziną i bliskimi,
  • troska o członków rodziny.

Okres Świąt Bożego Narodzenia jest szczególnie trudny dla osób samotnych. Dla nich Boże Narodzenie może być jednym z najgorszych okresów w roku.

Oczywiście dla większości z nas atmosfera Świąt Bożego Narodzenia jest pozytywnym przeżyciem – jedynym i niepowtarzalnym pod każdym względem.

Jako emigrant żyjący w protestanckiej Szwecji chciałbym podkreślić, że Boże Narodzenie obchodzone w Polsce zgodnie z katolicką tradycją jak śpiewanie kolęd i oglądanie szopek wywołuje szczególnie pozytywne emocje.

Świętowanie Bożego Narodzenia tak bardzo absorbuje uwagę i emocje wielu z nas, że zapominamy w tym szczególnym okresie roku o wszelkich troskach. Nasze życie przestaje się kręcić wokół codziennych obowiązków zawodowych i domowych.

A kiedy zapominamy o pracy zawodowej a zwłaszcza kiedy mamy dobre relacje z rodziną i bliskimi nam ludźmi wtedy możemy wypoczywać i cieszyć się magią jedynych takich świąt w roku – Świąt Bożego Narodzenia.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s