Hem » Okategoriserade » Uwaga na grypę!

Uwaga na grypę!

Niższa odporność populacji generalnej może spowodować, że tegoroczny sezon grypowy może być gorszy niż zwykle, ponieważ rozprzestrzenienie się wirusów układu oddechowego w ostatnich latach zostało prawie całkowicie zdominowane przez koronawirusa.

W świecie występują zwykle cztery grypy sezonowe typu A i B, dlatego szczepionka przeciw grypie jest skierowana przeciwko 4 różnym rodzajom grypy. Obserwacja epidemiologiczna półkuli południowej, na której sezon grypowy występuje podczas wiosny i lata, może sugerować które wirusy będą dominować w sezonie grypowym na półkuli północnej (jesienią i zimą).

W Australii tegoroczny sezon grypowy rozpoczął się wcześniej niż zwykle i obfitował w dużą liczbę przypadków wywołanych wirusem grypy H3N2, zwykle nazywany grypą Hong Kong (tą samą która wywołała pandemię w 1968 roku).

Zawartość szczepionki określana jest przez ekspertów WHO z 6 miesięcznym wyprzedzeniem tak aby szczepionka mogła zostać wyprodukowana w wystarczających ilościach. Jeśli w międzyczasie pojawi się nieprzewidziany wariant grypy jednego z rodzajów grypy i zacznie się rozprzestrzeniać, może sprawić, że szczepionka będzie mniej skuteczna.

Średnio szczepionka przeciw grypie chroni przed zachorowaniem w 60%. W pozostałych przypadkach u osób szczepionych zachorowanie przebiega łagodniej i dlatego szczepienie przeciw grypie ma sens!

Szczepienie przeciw grypie jest dobrowolne, ale zalecane dla ludzi powyżej 65 roku życia, kobietom w ciąży, pacjentom z grup ryzyka, pracownikom służby zdrowia.

Według danych WHO rocznie na grypę choruje 20% wszystkich dzieci i 5% wszystkich dorosłych. Epidemie grypy wywołują znaczne koszty społeczne. W większości przypadków zachorowanie na grypę powoduje obłożną chorobę, u części chorych mogą występować powikłania i zdarzają się też zgony, szczególnie u dzieci, osób starszych i obciążonych innymi chorobami.

Główna przyczyna śmierci nie jest sama grypa, ale występujące po niej powikłania. Szacuje się, że każdego roku na całym świecie, z powodu grypy traci życie 2 mln ludzi. Większość zgonów dotyczy pacjentów w wieku powyżej 65 lat lub młodszych, ale osłabionych przez inne niż grypa choroby.

Czy można przyjąć obie szczepionki przeciw grypie i przeciw covid w tym samym czasie? Tak! Nasz organizm może być zaszczepiony tego samego dnia, ale jedna szczepionka powinna być podana w jedno ramię, a druga w drugie.  Na pełne efekty szczepienia trzeba poczekać 2 tygodnie. Po tym czasie możemy czuć się bezpieczni.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s