Hem » Okategoriserade » Klimakterium czyli przekwitanie

Klimakterium czyli przekwitanie

Menopauza”przekwitanie”klimakterium (gr. meno – miesiąc i pausis – przerwa, zatrzymanie) jest trwałym fizjologicznym zatrzymaniem cyklu miesiączkowego z powodu ustania jajnikowej syntezy estrogenów oraz progesteronu. W czasie okresu płodnego kobiety produkują hormony płciowe regulujące cykle miesięczne: estrogen i progesteron.

W sensie klinicznym, menopauza to u kobiet dzień następujący po zakończeniu ostatniej w życiu miesiączki. Datę tę ustala się wstecz, po upływie 12 miesięcy bez wystąpienia ponownej menstruacji. Po takim okresie kobieta uznawana jest za niepłodną, bez możliwości zajścia w ciążę.

W potocznym rozumieniu menopauzą nie określa się jednego dnia, lecz kilkuletni okres przed i po jej rozpoczęciu, tzw. „lata przejściowe”. Czas ten określa się jako klimakterium, a ostatnio jako „perimenopauza” (w dosłownym znaczeniu „około-menopauza”).

W ujęciu ewolucyjnym (według hipotezy babki) menopauza występuje u gatunku ludzkiego, ponieważ niepłodność u kobiet w późnym wieku niesie za sobą korzyści dla ewolucji – starsze kobiety mogą poświęcić swój czas na opiekę nad swoimi dziećmi oraz wnukami.

W okresie przekwitania spadek produkcji estrogenu odpowiada za uderzenia gorąca, bezsenność i huśtawki nastroju, w późniejszym okresie również za osteoporozę oraz atrofię pochwową. Objawy takie jak atrofia pochwowa i suchość skóry utrzymują się nawet po menopauzie.

Średni wiek rozpoczęcia klimakterium to 51-52 lata, a ostatnia miesiączka u kobiety występuje zwykle pomiędzy 45. a 55. rokiem życia.

Premenopauza trwa 3-4 lata. Przed menopauzą miesiączki są nieregularne, obfite lub skąpe.

Bez leczenia objawy klimakterium ustępują stopniowo, zwykle po 5 latach. Ale niektóre kobiety cierpią przez 10 lat.

Temat tabu

Temat wstydliwy, temat tabu zwłaszcza w życiu zawodowym, ponieważ klimakterium kojarzy się z niestabilnością psychiczną. Czasami współpracownicy reagują złośliwymi komentarzami, kiedy kobiety w okresie przejściowym zmniejszają temperaturę klimatyzacji.

44% kobiet pracujących w Szwecji, czyli 1,3 mln jest w wieku przejściowym.

Niektóre firmy mają klimakteriepolicy tak samo jak mają specjalną politykę dla kobiet w ciąży lub w czasie urlopów macierzyńskich.

Stereotypowy obraz kobiety w czasie klimakterium. Dla części kobiet zakończenie miesiączkowania jest pozytywnym przeżyciem i nowym podejściem do seksualności.

Dla innych kobiet menopauza oznacza sytuację kryzysową – smutek i strach przed starzeniem się.

Jeszcze inne kobiety cierpią z tego powodu, że przestają być płodne i nie mogą mieć dzieci. Płodność przez wielu jest uważana za ważną cechę kobiecości.

Historia hormonów płciowych

Hormony płciowe: estrogen, progesteron i testosteron odkryto w latach 1920. Otrzymywano je z końskiego moczu – bardzo droga produkcja. Chłopi dostawali więcej za koński mocz niż za krowie mleko.

Pierwsza terapię hormonalną zarejestrowano w USA w 1942 roku. Uważano, że kobieta po menopauzie gaśnie i starzeje się a terapia estrogenami traktowano jako pewnego rodzaju eliksir młodości.

Reklama dla tej terapii przekonywała, że kobieta będzie w dalszym ciągu piękna i w dobrym humorze.

Objawy przekwitania

Nie każda kobieta odczuwa objawy menopauzy. Około 1/3 wszystkich kobiet nie odczuwa innych objawów niż nasilenie, a potem zatrzymanie miesiączki. Kolejna 1/3 kobiet odczuwa objawy umiarkowane. Natomiast pozostała 1/3 kobiet odczuwa bardzo silne objawy o przedłużonym czasie trwania.

Charakterystycznym objawem są uderzenia gorąca – nagłe zmiany temperatury ciała. Wrażenie „uderzenia” występuje, gdy podwyższająca się temperatura ciała osiąga szczyt, a następnie nagle opada do normalnej. Uderzenia gorąca mogą podnieść temperaturę ciała nawet o kilka stopni w krótkim czasie i spowodować uczucie osłabienia, zasłabnięcie i silne pocenie.

Objawy naczynioruchowe: uderzenia gorąca, bóle głowy, poty nocne.

Objawy psychiczne: uczucie zmęczenia, drażliwość i zaburzenia koncentracji, osłabienie pamięci, zmniejszone libido, huśtawki nastrojów, depresja, zaburzenia snu.                                                

Objawy ze strony narządów płciowych: suchość pochwy, zanikowe zapalenia pochwy, dyspareunia, nawracające zapalenia dróg moczowych, świąd w czasie oddawania moczu, nietrzymanie moczu.

Objawy ze strony tkanki łącznej: osteoporoza – utrata masy kostnej.

Objawy ze strony skórytkanki miękkiej: cienkość skóry, zmniejszenie elastyczności, zanik gruczołu piersiowego

Leczenie

Chociaż pomenopauza jest naturalnym etapem życia, jej dokuczliwe objawy mogą być zmniejszane poprzez hormonalną terapię zastępczą.

Hormone replacement therapy

Oprócz łagodzenia objawów uderzeń gorąca, Hormonalna terapia zastępcza jest skuteczną metodą leczenia osteoporozy.

Jeśli kobieta ma macicę estrogen plus gestagen, który zapobiega nadmiernemu wzrostowi śluzówki macicy. Jeśli kobieta nie ma macicy tylko estrogen.

Estrogeny w formie tabletek, plastrów i żeli. Oprócz estrogenów również syntetyczny progesteron, czyli gestagen.

Przeciwskazania

Udar mózgu, rak piersi, rak macicy, zakrzepica kończyn dolnych, zakrzepica płuc.

Przed HRT badanie lekarskie: ciśnienie krwi, mammografia, badanie ginekologiczne.

W trakcie HRT zalecane są kontrolne badanie lekarskie (co 2 lata): ciśnienie krwi, mammografia, badanie ginekologiczne.

Atrofia pochwowa

Powszechnym problemem okresu perimenopauzy jest uczucie suchości pochwy. Istnieją różne produkty dla różnych zastosowań: niektóre kobiety odczuwają suchość nie tylko podczas stosunku i dzięki środkom nawilżającym mogą czuć się komfortowo przez cały czas. Kobiety, które potrzebują lubrykantów jedynie podczas seksu, mogą ich używać tylko w tych sytuacjach.

Niskodawkowe dopochwowe produkty estrogenowe, np. w postaci kremu, są na ogół bezpiecznym sposobem przyjmowania estrogenu w celu zlikwidowania suchości i zanikania śluzówki pochwy.

Antydepresanty

Wenlafaksyna (Effexor) skutecznie używana jest w leczeniu uderzeń gorąca, poprawianiu snu, nastroju i jakości życia.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s