Pojawienie się nowych chorób w związku z rewolucją informatyczną i w efekcie nowych diagnoz wiąże się z powszechnym użytkowaniem komputerów, klawiatur komputerowych, telefonów komórkowych i gier komputerowych. W epoce komputerów, komórek i internetu czyli w ciągu minionych 20 lat pojawiły się następujące problemy zdrowotne:
- Zespół RSI (ang. repetitive strain injury, repetitive stress disorders, overuse syndrom) to zespół dolegliwości spowodowanych chronicznym przeciążeniem mięśni i ścięgien. Syndrom ten wywołuje bóle mięśni i ścięgien: rąk, nadgarstka, przedramienia, łokcia, barku i szyi. Częsta choroba wśród pracowników IT, sekretarek a także u osób, którzy w domu spędzają wiele godzin przy komputerze przeglądając internet lub grając w gry komputerowe (PlayStation thumb). Zespół RSI jest spowodowany wykonywaniem powtarzających się czynności obsługi komputera za pomocą myszy i klawiatury (długotrwałe
powtarzanie monotonnych czynności).
- Bóle kciuka u posiadacza telefonu komórkowego. Nazywane także androidartros. Diagnoza znana od czasów wylansowania Iphone w 2007 roku. Objawem tej choroby jest ból w stawie śródręczno-paliczkowym kciuka po zbyt długim skrolowaniu (scrollowaniu) na telefonie komórkowym.
- Sms-złamania. Wspólna diagnoza dla wszystkich złamań kości wywołanych wypadkami spowodowanych brakiem uwagi podczas sms-owania w czasie prowadzenia rowerów lub samochodów.
- Google hipochondria nazywana też cyberhipochondrią. Zadebiutowała po powstaniu Googla w roku 1998. Manifestuje się panicznym lękiem po wpisaniu swoich objawów w wyszukiwarce Google. Pacjenci doktora Google wybierają zwykle poważne diagnozy i rzadko zadawalają się odpowiedzią, że problem zdrowotny jest banalny.
- Stany lękowe u użytkowników Facebooka. Lęki wywołane mniejszą ilością lajków niż oczekiwana w reakcji na wpisy na Facebooku. ”Czy wpis był zły?”, ”Czy mój wpis był wystarczająco ciekawy?”, ”Nikt mnie nie lubi?”, ”Dlaczego wszyscy mnie nienawidzą?” Dlaczego życie moich przyjaciół jest bardziej ekscytujące i przyjemniejsze niż moje?”.
- Chlamydia wywołana kontaktem seksualnym z partnerem poznanym na portalu randkowym Tinder. Epidemia zapaleń cewki moczowej u mężczyzn i zapaleń szyjki macicy u kobiet po powstaniu w 2012 roku Tindera – mobilnego portalu randkowego korzystającego z technologii lokalizacji.
