Hem » Okategoriserade » Testosteron – hormon czy eliksir życia

Testosteron – hormon czy eliksir życia

Testosteron

Testosteron – podstawowy męski hormon płciowy. Jest produkowany przez komórki śródmiąższowe Leydiga w jądrach.

Testosteron jest reklamowany i sprzedawany jako eliksir życia dla mężczyzn.  

Eliksir życia (łac. elixir vitae) – znany także jako ”eliksir nieśmiertelności” – fikcyjna substancja (płyn, napój) mająca zatrzymywać proces starzenia u osoby, która ją wypiła. Miała dawać młodość i wieczne życie (nieśmiertelność).

Czy mężczyźni mają odpowiednik okresu przejściowego u kobiet? Czy poziom testosteronu zależy od wieku? Czy w związku z tym jest sens wykonywać badanie krwi w celu określenia poziomu testosteronu?

W życiu kobiety szczególną role spełniają zmiany hormonalne. Okres przejściowy inaczej klimakterium to ten okres w życiu kobiety który przypada na lata życia między 45 a 55. W tym czasie zmniejsza się poziom hormonów płciowych kobiety produkowanych w jajnikach i kończy się okres płodności. To jest naturalny okres starzenia się kobiet.

Czy odpowiednikiem menopauzy u kobiet jest andropauza u mężczyzn? Niektórzy uważają, że u starszych mężczyzn ilość produkowanego testosteronu się zmniejsza. Równolegle do tych dyskusji na temat niedoborów testosteronu u mężczyzn rośnie ilość produktów reklamowanych jako substancje, które zwiększają produkcje testosteronu. Rośnie również ilość przepisywanych recept na testosteron.

Trudno się oprzeć reklamie, która przekonuje nas ze testosteron dla mężczyzn jest swoistym eliksirem życia. Eliksirem, który może zatrzymać procesy starzenia i niespecyficzne objawy występujące u wielu mężczyzn w wieku 50 plus:

  • uczucia zmęczenia i brak energii życiowej,
  • zaburzania nastroju i irytacja,
  • mniejsza masa i siła mięśniowa,
  • otyłość brzuszna,
  • mniejsze libido.

Czy potrzeba kontrolować poziom testosteronu?

Powyższe objawy występują w wielu innych schorzeniach i nie są typowe dla niskiego poziomu testosteronu. W rzeczywistości to choroby, które wpływają na produkcje testosteronu są częstsze w podeszłym wieku mężczyzny. Do nich należą: otyłość, cukrzyca typu 2, przewlekła obturacyjna choroba płuc, osteoporoza, choroby nerek ale także choroby przysadki mózgowej i jąder.

Winowajca nie jest więc niski poziom testosteronu. A rutynowe krwi nie ma najmniejszego sensu.

Hipogonadyzm – termin medyczny określający defekt układu rozrodczego skutkujący dysfunkcją gonad (jajników lub jąder). Nieczynne gonady nie produkują hormonów (testosteronu, estradiolu)) ani gamet (jaj i plemników). Niedobór hormonów skutkuje niewykształceniem się drugorzędowych i trzeciorzędowych cech płciowych.

Częstotliwość niskiego poziomu testosteronu albo w terminologii medycznej hipogonadism rośnie wraz z wiekiem. W rzeczywistości to choroby, które wpływają na produkcje testosteronu są częstsze w podeszłym wieku mężczyzny. Większość mężczyzn zachowuje normalny poziom testosteronu przez całe życie. Tylko 3-4% mężczyzn powyżej 50 roku życia ma niski poziom testosteronu.

Niski poziom testosteronu mogą sugerować następujące objawy:

  • niejsze libido, 

Niedobór testosteronu występuje rzadko

Mężczyźni nie maja okresu płodności który kończy się w określonym wieku tak jak to jest u kobiet.

U zdrowych mężczyzn z normalnym BMI praktycznie nie spotyka się niskiego poziomu testosteronu nawet w podeszłym wieku. Natomiast z wiekiem mężczyzny wzrasta ryzyko otyłości oraz innych chorób cywilizacyjnych.

Nie ma żadnych powodów do rutynowego badania poziomu testosteronu u mężczyzn. A hormonalna terapia zastępcza testosteronem nie jest oczywista u wszystkich pacjentów z niskim poziomem testosteronu.

Hormonalna terapia zastępcza testosteronem jest rekomendowana przy niskim poziomie testosteronu w chorobach przysadki mózgowej i chorobach jader.

W innych schorzeniach brak testosteronu wymaga dalszych badań.

Andropauza

Andropauza – okres w życiu mężczyzny (najczęściej po 50. roku życia), zapowiadający zbliżające się wejście w okres starości z początkiem wystąpienia szeregu dolegliwości w różnych sferach funkcjonowania jednostki, zarówno somatycznej, psychologicznej, jak i seksualnej.

Sam termin „andropauza” bywa często negowany, gdyż nie eksponuje właściwego charakteru zachodzących zmian biologicznych. U mężczyzn nie dochodzi, jak to ma miejsce u kobiet (menopauza, klimakterium), do nieodwracalnego zatrzymania funkcji hormonalnych czy reprodukcyjnych, zostają one jedynie upośledzone czy obniżone. Określenie „andropauza” przyjęło się jednak powszechnie i przydatne jest jako pewnego rodzaju skrót myślowy.

Objawy andropauzy

1.fizykalne (somatyczne): dolegliwości bólowe, ogólne osłabienie fizyczne organizmu, objawy typowych zmian fizycznych:

2.psychiczne (psychologiczne): zaburzenia snu, kłopoty z pamięcią i koncentracją uwagi, zwiększona drażliwość, odczuwanie niepokoju i lęku, obniżenie nastroju i zadowolenia z życia.

3.seksualne: problemy z erekcją, brak odczuwania podniecenia, spadek pożądania seksualnego, obniżenie zadowolenia z życia seksualnego.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s