O tym, że zdrowa żywność, aktywność fizyczna i unikanie szkodliwego stresu wpływa pozytywnie na nasze zdrowia wiemy wszyscy. Poniżej przedstawiam kolejne 5 warunków, których spełnienie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie :
- Polub swoją pracę
Hui Zeng – profesor zdrowia publicznego z Ohio State University zapytany o najlepszą radę dla 20 latka odpowiedział, że dotyczy ona pracy zawodowej. Mianowicie, ludzie którzy lubią swoja pracę są bardziej zmotywowani do prozdrowotnych zachowań w innych dziedzinach życia. Badania wykazały, że ludzie którzy pracują w ulubionych przez siebie zawodach w młodości są zdrowsi psychicznie w wieku dojrzałym.
- Pij kawę
Pij kawę – oczywiście w ilościach umiarkowanych – to znaczy 3-5 filiżanek dziennie. Przegląd 200 badań naukowych w British Medical Journal wykazał pozytywne efekty picia kawy. Naukowcy udowodnili miedzy innymi mniejsze ryzyko depresji i choroby Alzheimera u osób pijących kawę.
- Korzystaj z masażu
Masuj i bądź masowany. Bycie masowanym jest tak samo korzystne jak masowanie partnera. Brytyjscy naukowcy w dziedzinie psychologii udowodnili pozytywny wpływ masażu na zdrowie fizyczne i psychiczne. Uczestnicy tych badań raportowali poprawę samopoczucia wtedy kiedy byli masowani przez partnerów, ale również wtedy kiedy sami masowali partnerów.
- Czytaj
Czytaj dla ciała i ducha. Biblioterapia była studiowana między innymi w uniwersytecie w Göteborgu. Badania na Yale University udowodniły, że ludzie którzy czytają więcej książek żyją dłużej. Naukowcy zapytali 3 635 osób o ich czytelnictwo książek, a następnie obserwowali tę grupę przez 12 lat. Wykazano między innymi, że ci badani którzy czytali najwięcej książek żyli najdłużej.
- Bywaj w lesie
Japoński sposób wizytowania lasu w celach terapeutycznych nazywa się shinrin-yoku. W Szwecji zarejestrowano w roku 2017 nowe słowo „skogsbad”, dosłownie „kąpanie się w lesie”. Badania naukowe udowodniły efekty przebywania w lesie w postaci: mniejszego poziomu hormonu stresu kortyzolu, mniejszego ciśnienie krwi i większej ilość białych ciałek krwi. A więc terapia lasem zmniejsza negatywne skutki stresu, poprawia odporność immunologiczną a nawet zmniejsza ryzyko nowotworów złośliwych.