Hem » Okategoriserade » Nadużywanie marihuany

Nadużywanie marihuany

Definicja

Szkodliwe efekty używania rośliny z rodzaju konopii indyjskich (Cannabis).

Marihuana oddziałowuje na psychikę człowieka i powoduje tzw. ”haj” lub uczucie ”skamienienia”.

Zawiera substancje psychoaktywne stosowane w celach rekreacyjnych i leczniczych.

Marihuana głównie przyjmowana jest drogą wziewną – palona w skrętach lub fajkach wodnych.

Efekty doświadczane po spożyciu marihuany

Efekty doświadczane po spożyciu marihuany są indywidualne i zależne od ilości, rodzaju oraz jakości surowca, sposobu przyjmowania a także genów, organizmu czy ogólnej sytuacji.

Najczęstsze efekty doświadczane po spożyciu marihuany:

  • euforia, polepszenie nastroju,
  • relaksacja, zaburzenia motoryczne,
  • osłabienie koncentracji,
  • zaburzenia percepcji czasu.,
  • zaniki pamieci krótkotrwałej,
  • dysforia, halucynacje,
  • wzrost apetytu
  • obniżone możliwości intelektualne w szkole i na studiach.
  • psychoza, paranoja, urojenia, lęki, panika.

Długotrwałe używanie marihuany prowadzi do uzależnienia. Potencjał uzależnienia od marihuany jest niższy od alkoholu, który uważany jest za twardy narkotyk.

Rozpowszechnienie nadużywania marihuany

Nadużywanie marihuany jest najczęstsze w grupie wiekowej od 16 do 34 roku życia. W tych grupach wiekowych 10% meżczyzn oraz 5% kobiet używało marihuany w ostatnim roku.

W raporcie Biura Narodow Zjednoczonych ds Narkotykow i Przestępczości szacuje sie że 2,9% – 4,3% światowej populacji w wieku 15-64 lat uzywało marihuany. Przy czym w Ameryce Północnej odsetek ten oszacowano na 9,9%  a w Europie zachodniej i Środkowej na około 7,7%.

Diagnostyka

Metabolity marihuany wykrywane są we krwi przez 12 godzin po spożyciu dawki marihuany. Natomiast w moczu można wykryć metabolity marihuany   do kilku dni a nawet tygodni w zależności od częstotliwości spożycia marihuany.

Aspekty religijne

Wyznawców islamu obowiązuje nałożony przez Proroka Mahometa kategoryczny zakaz spożywania alkoholu. Wyparta używka została zastąpiona przez tytoń i marihuanę. W niektórych lokalach na wschodzie do dziś spotkać możemy tubylców delektująych się sziszą – tradycyjną fajką wodną zawierającą tytoń, czasami z domieszką konopi.

Według wierzeń hinduskich Bóg Śiwa miał przynieść marihuanę z Himalajów dla ludzkiego wyzwolenia i rozrywki. Kryszna stwierdza, że marihuana jest zielem leczniczym. W Indiach od tysięcy lat mistycy i asceci, oddający cześć Śiwie wykorzystują marihuanę do medytacji.

Aspekty prawne

Amerykańska Akademia Lekarzy rodzinnych sprzeciwia sie używaniu marihuany z wyjątkiem wskazań medycznych i pod kontrolą lekarza.

W niektórych krajach marihuana została zdepenalizowana, dozwolone jest posiadanie niewielkich ilości.

Większość krajów Europy Wschodniej oraz kraje skandynawskie  są aktualnie jedynymi krajami w UE, w których posiadanie marihuany jest przestępstwem zagrożonym więzieniem.

Istnieje zwiekszone ryzyko udziału w wypadkach pojazdów mechanicznych ponieważ marihuana zmienia ocene upływu czasu i utrudnia podejmowanie decyzji związanych z zachowaniem się na drodze. Pojawiają się też zaburzenia koncentracji i postrzegania. Są też badania które zaprzeczają tezie, że palenie marihuany ma istotny wplyw na zdolność do prowadzenia smaochodów lub sugerują, że jest on zdecydowanie mniejszy niż picie alkoholu.

Leczenie

Najskuteczniejsza jest psychoterapia. Nie ma leków pomagających w leczeniu uzaleznienia od marihuany. Natomiast można pomóc pacjentowi farmakoterapią, w przypadku dolegliwości związanych z abstynencją.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s