Hem » Okategoriserade » Pierwsza Niedziela Adwentu 2020

Pierwsza Niedziela Adwentu 2020

Okres Adwentu 2020

Pierwszy okres roku liturgicznego, którym jest Adwent, trwa przez cztery niedziele. Już sama długość tego okresu ma swoje znaczenie. Kiedyś uważano, że od stworzenia świata do przyjścia Zbawiciela minęły cztery tysiące lat. Tak więc na pierwszy plan w Adwencie wysuwa się temat oczekiwania na przyjście Zbawiciela.

Oczekiwanie to ma podwójny charakter. Na nowo wyczekujemy przyjścia Chrystusa, Jego narodzin, czyli pierwszego przyjścia Syna Bożego do ludzi, ale także, jak każdy chrześcijanin od pierwszych wieków, oczekujemy ponownego przyjścia Zbawiciela na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pełnego wiary oczekiwania. Tak więc Adwent to zawsze nowa szansa na spotkanie Pana: przychodzącego w tajemnicy Narodzenia Pańskiego, przychodzącego w chwale przy końcu czasów, wreszcie przychodzącego osobiście do każdego człowieka z tym samym od wieków orędziem zbawienia. Tak rozumiany Adwent kieruje myśli na misterium niezwykłej bliskości Boga z człowiekiem.

Liturgia Adwentu pozwala nam zrozumieć sens historii zbawienia, trwającej nieprzerwanie od stworzenia świata i człowieka aż do ponownego przyjścia Chrystusa. Poprzez biblijne czytanie tego okresu dostrzegamy jedność Starego i Nowego Testamentu. Dlatego wsłuchujemy się w proroctwa, które zapowiadały przyjście Mesjasza, a które realizują się w Chrystusie. Jest to Boży plan zbawienia podjęty ze względu na człowieka i skupiający się w Misterium Chrystusa.

W tym czasie liturgia uświadamia nam także, że pierwsze przyjście Chrystusa na świat nie wypełnia jeszcze wszystkich Bożych obietnic. Zbawiciel, odwiecznym zamiarem Ojca, miał przyjść, aby wszystkim ludziom otworzyć „drogę wiecznego zbawienia”. Oczekując powtórnego przyjścia Chrystusa w chwale, nieustannie trwamy w adwencie naszego życia. Czas, w którym żyjemy, ma być okresem ciągłego czuwania, modlitwy i tęsknoty za Panem, wraz z wołaniem „Marana tha, przyjdź, Panie Jezu!”. Czas liturgicznego Adwentu ma przygotować wierzących do corocznego obchodu Narodzenia Pańskiego, a równocześnie ma podtrzymywać we wspólnocie Kościoła postawę nieustannego czuwania.

Czas Adwentu jest nam dany po to, aby przemyśleć swoją wiarę w ostateczne przyjście Chrystusa w chwale. Bóg, zrodzony z Maryi Dziewicy, przyjdzie na końcu sądzić żywych i umarłych. W ten sposób Adwent będzie trwał do końca naszego życia i świata. Jednocześnie przychodzący Pan poprzez codzienną celebrację Eucharystii jest zawsze obecny wśród nas jako Emmanuel – Bóg z nami.

Oremus, Listopad 2020, Wydawnictwo Księży Marianów MIC.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s