Hem » Okategoriserade » Zdrowie mężczyzn

Zdrowie mężczyzn

Miesiąc listopad jest na całym świecie miesiącem poświęconym zdrowiu mężczyzny. Mężczyźni uważani są za silniejszą płeć od kobiet. W rzeczywistosci żyją średnio 6 lat krócej od kobiet. W Polsce różnica w oczekiwanej długości życia meżczyzn i kobiet wynosi prawie 8 lat na korzyść kobiet (przeciętne trwanie życia kobiet w Polsce to 82 lata a mężczyzn 74 lata) . W Szwecji ta różnica jest mniejsza – prawdopodobnie z powodu równouprawnienia kobiet i mężczyzn 😊 – i wynosi 4 lata (przeciętne trwanie życia w Szwecji : kobiety – 84 lata, a mężczyźni – 80 lat.

W listopadzie szwedzka służba zdrowia – w miesiącu z wąsami – koncentruje się na 4 głównych problemach dotyczących zdrowia mężczyzn. Są to : rak prostaty, rak jądra, choroby psychiczne, samobójstwa.

W Polsce miesiąc listopad jest przede wszystkim miesiącem świadomości typowo męskich nowotworów złosliwych : raka prostaty i raka jądra. W Polsce diagnozę rak prostaty usłyszy rocznie 15 tysięcy mężczyzn, a 5 tysięcy z nich umrze z tego powodu. Rak jądra jest stosunkowo rzadki i wykrywany jest co roku u ponad 1000 obywateli Polski płci męskiej.

Jeden i drugi nowotwór złośliwy można leczyc ale potrzebne jest wczesne rozpoznanie. Dlatego mężczyźni w wieku 20-40 lat powinni regularnie badać swoje jądra na obecność guzka tak jak kobiety badają swoje piersi w ramach profilaktyki raka sutka. Powyżej 40 roku życia w Polsce zalecane jest badanie PSA – markera , który pomaga rozpoznać raka prostaty. Dobrze jest również zbadać prostatę per rectum w gabinecie lekarza rodzinnego lub urologa.  

Oprócz nowotworów złosliwych narządów płciowych mężczyźni powinni zastanowić się nad swoim zdrowiem psychicznym. Dbamy o nasze ciała na różne sposoby. Wielu z nas uprawia sporty i może pochwalić się pięknie wyrzeźbionymi mięśniami. Mówi się, że mężczyźni nie płaczą. A ja wam mówię, że mężczyźni mają problem z ujawnianiem swoich emocji. Nie potrafią mówić o swoich problemach psychicznych. Nie potrafią się skarżyć i prosić o pomoc. Dlatego też cierpią w milczeniu. Czasami jedynym rozwiazaniem jest dla nich samobójstwo.

WHO podaje że w państwach rozwijających sie i rozwiniętych mężczyźni zabierają sobie życie aż 3 razy częściej niż kobiety. W Polsce dysproporcja jest jeszcze większa niż w pozostałych krajach UE. Polscy meżczyźni są w czołówce samobójstw w UE. Nasi mężczyźni popełniają samobójstwa prawie najczęściej w Europie zaś kobiety robią to relatywnie rzadko. 15 osób dziennie popełnia w Polsce samobójstwo, a 12 to mężczyźni.

Szanowni Panowie ! Dbacie o swoje auta i przynajmniej raz w roku robicie przeglady swoich samochodow w stacjach diagnostycznych. Tak samo powinniście zadbać o swoje zdrowie ! Miesiąc listopad ma o tym wam przypominać. Jeśli jeszcze w tym roku nie byliście na wizycie kontrolnej u swojego lekarza rodzinnego, urologa lub psychiatry to proszę zróbcie to jak najszybciej.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s