Opryszczka zwykła lub opryszczka pospolita, (łac. Herpes simplex) – choroba zakaźna wywołana przez wirusy HSV1 i HSV2 (Herpes simplex virus 1 i 2).
Występowanie
W populacji dorosłych Europy przeciwciała przeciwko HSV-1 wystepuje u 60-90% populacji a przeciwciała przeciwko HSV-2 u 5-40% populacji.
Herpes simplex wirus infekcje są wywoływane przez dwa typy wirusów: HSV-1 i HSV-2. Opryszczkę wargową wywołuje w 90% wirus HSV-1. Natomiast opryszczkę narządów płciowych wywołuje w 90% wirus HSV-2
Opryszczka narządów płciowych jest powszechną infekcją wywołaną wirusem herpes simplex HSV-1 lub HSV-2.
Pierwsze zakażenie może być bardzo bolesne w postaci bolesnych pęcherzyków. Wirusy sa bardzo zakaźne. Około jednej trzeciej 30 latków jest zakażonych HSV-2. Zakażenie wirusem HSV-1 jest jeszcze częstsze – 4 na 5 osób jest nosicielami tego wirusa.
Do zakażenia wirusem HSV-2 dochodzi prawie wyłącznie drogą seksualną natomiast infekcja HSV-1 nastepuje zarówno drogą seksualną (seks oralny) jak również przez inne kontakty (pocałunek).
Prezerwatywa jest dobrym sposobem zabezpieczenia przed zarażeniem wirusem opryszczki narządów płciowych (ale nie 100% skutecznym)
Leczenie aciklovirem lub valaciclovirem opóźnia wzrost wirusów oraz zmniejsza zakaźność wirusem.
Opryszczka narządów płciowych
Opryszczka narządów płciowych wywoływana jest zwykle przez wirus HSV2, a zakażenie występuje w wieku dorosłym poprzez kontakt seksualny (jedna z chorób przenoszonych drogą płciową).
U mężczyzn dotyczy żołędzi i napletka, czasem również są zmiany w cewce moczowej, powodując utrudnienie lub uniemożliwienie oddawania moczu. U kobiet zmiany pojawiają się na wargach sromowych, w pochwie, kroczu, czasami na wewnętrznej powierzchni ud a także na szyjce macicy. Niekiedy zajęte są pośladki. Uważa się, że zakażenie HSV2 u kobiet zwiększa ryzyko raka szyjki macicy.
U uprawiających seks analny może rozwinąć się zakażenie odbytnicy. Powikłaniem zakażenia HSV2 u tej ostatniej grupy jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Zakażenie wrodzone
Zakażenia noworodków najczęściej są spowodowane przez HSV-2 czyli wirusa pochodzącego z dróg rodnych kobiety, ma to miejsce podczas porodu drogą naturalną. Dlatego też zakażenie u kobiet w ciąży jest wskazaniem do cięcia cesarskiego.
Czynniki predysponujące
- Ekspozycja na silne promienie słoneczne,
- Obniżony stan ogólny,
- Stres psychiczny,
- Menstruacja,
- Debiut seksualny przed 15 rokiem życie,
- Ilość partnerów seksualnych,
- Partner z opryszczką wargową,
- Immunosupresja
Objawy
Pierwsze objawy pojawiają się od kilku dni do kilku tygodni po zakażeniu.W ponad 50% przypadków przebieg jest bezobjawowy. W pozostałych przypadkach pierwszorazowe objawy mogą być bardzo dokuczliwe :
- Ogólne poczucie choroby,
- Zmęcznie, bóle głowy, gorączka,
- Bolesność przy dotykaniu,
- Zaczerwienienie i opuchlizna skóry,
- Świąd lub ból,
- Bolesne pęcherzyki lub owrzodzenie,
- Bóle w trakcie mikcji.
Zajęcie nerwów okolicy narządów moczowo-płciowych powoduje objawy bólowe w sąsiadujących regionach :
- Cewka moczowa,
- Okolica odbytu,
- Pochwa i jej okolice,
- Penis i moszna,
- Pośladki i uda.
Najczęściej, ale nie zawsze, objawy nawracają ale w mniejszym nasileniu. Objawy nawrotowej opryszczki narządów płciowych trwają od 5 do 10 dni.
Diagnoza
Lekarz rodzinny, dermatolog lub ginekolog stawia diagnozę na podstawie typowych objawów i obrazu bolesnych pęcherzyków z następowymi owrzodzeniami i strupami. Czasami do potwierdzenia diagnozy konieczne jest pobranie materiału do badania laboratoryjnego po nakłuciu pęcherzyków sterylna igłą.
Diagnostyka różnicowa
- Zapalenie szyjki macicy,
- Grzybicze zapalenie pochwy (Candida albicans),
- Zapalenie pochwy Trichomonas vaginalis.
- Bakteryjne zapalenie pochwy.
- Nowotwór pochwy lub sromu,
- Choroba Behceta,
- Balanitis.
Powikłania
- Psycho-socjalne kiedy pacjent nie wie kiedy zaraża,
- Retencja moczu,
- Pareza pęcherza moczowego,
- Aseptyczne zapalenie opon mózgowych.
- Infekcje wtórne.
- Egzema herpeticum,
- Zapalenie korzonków krzyżowych (radiculitis sacralis),
- Zakażenie noworodka HSV w trakcie porodu (matka z opryszczką narządów płciowych nabytą w trzecim trymestrze ciąży)
Leczenie
Leczenie lekami przeciwwirusowymi należy wprowadzać jak najszybciej po pojawieniu sie pierwszych objawów.
Leczenie ogólne znajduje zastosowanie w zmianach nawrotowych, uporczywych, głównie w przypadku opryszczki narządów płciowych. W przyadkach uporczywych nawrotów utrudniających współżycie seksualne wskazane jest leczenie profilaktyczne (dłuższe lub krótsze okresy).
Acyklowir jest lekiem działającym wybiórczo na DNA wirusa. Stosowany doustnie lub w postaci wlewów dożylnych (dożylne wlewy stosuje się głównie u osób z chorobami układowymi, leczonych immunosupresyjnie).
Ostatnio wprowadzono kilka skuteczniejszych pochodnych acyklowiru: walacyklowir, pencyklowir, famcyklowir.
Leki te działają jedynie na wirusy w okresie replikacji i nie zapobiegają nawrotom.
Leczenie aciklovirem lub valaciclovirem opóźnia wzrost wirusów oraz zmniejsza zakaźność wirusem.
Koniecznym uzupełnieniem leczenia przeciw-wirusowego są leki przeciwbólowe stosowane miejscowo (lidokaina) lub ogólnie (paracetamol, NSAID).