Hem » Okategoriserade » Zapalenie płuc u dzieci

Zapalenie płuc u dzieci

Definicja

Zapalenie płuc jest ostrą chorobą dolnych dróg oddechowych przebiegającą z zajęciem miąższu płuc w postaci nacieku zapalnego i wysięku w pęcherzykach płucnych.

Zapalenie płuc u dzieci to jedna z najbardziej niebezpiecznych infekcji. Najczęstsza z poważnych infekcji u dzieci w Europie i Ameryce Północnej   (34-40 przypadków zapalenia płuc na 1000 dzieci w ciągu roku).

Zapalenie płuc w skali całego świata jest jedną z głównych przyczyn zgonów u dzieci poniżej 5 roku życia. Prawie 2 miliony dzieci umiera rocznie z powodu zapalenia płuc – większość w krajach rozwijających się.

Sick Teddy

Przyczyny

Zarówno wirusy jak i bakterie mogą być przyczyną zapalenia płuc.

Wśród noworodków do 20 dnia życia bakterie są najczęstszą przyczyną zapalenia płuc.

Po okresie noworodkowym od 3 tygodnia do 3 miesiąca przyczyną zapalenia płuc są bakterie Streptococcus pneumoniae, rzadziej inne bakterie : Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, streptokoki grupy A.

Natomiast u dzieci od 3 miesiąca do wieku przedszkolnego najczęstszą przyczyną zapalenia płuc są wirusy RS (Respiratory Syncytial Virus).

Infekcje wirusowe wystepują najczęściej jesienią i zimą a infekcje bakteryjne w ciągu całego roku.

Mycoplasma pneumoniae i Chlamydia pneumoniae jako przyczyna zapalenia płuc występuje u dzieci powyżej 5 roku życia i młodzieży.

Po wprowadzeniu szczepień przeciwko Streptococcus pneumoniae w 2006 roku występuje mniejsza ilość zapaleń płuc wywołanych tą bakterią. Szczepionkę podaje się w 3,5 i 12 miesiącu życia dziecka. Szczepionka ta zmniejszyła ilość zapaleń płuc wywołanych bakterią Streptococcus pneumoniae.

Krztusiec należy zawsze rozważyć, szczególnie w przypadku dzieci, które nie otrzymały wszystkich dawek szczepionki przeciw bakterii Bordetella pertussis.

Nie można zapominać o rzadkiej ale groźnej chorobie zakaźnej jaką jest gruźlica wywołana przez bakterię – prątek gruźlicy Mycobacterium tuberculosis.

Objawy zapalenia płuc u dzieci

Lekarz rodzinny diagnozuje zapalenie płuc u dziecka na podstawie wywiadu i objawów klinicznych. Czasami jednak rozpoznanie zapalenia płuc u dzieci może sprawiać trudności.

Typowe objawy zapalenia płuc u dziecka to wysoka gorączka, kaszel, szybki i płytki oddech, osłabienie ogólne i spowolnienie. Ponadto dziecko ma gorszy apetyt a czasami bóle brzucha, wymioty, biegunkę.

Szczególnie trudno rozpoznać zapalenie płuc u najmniejszych dzieci – jedynym objawem może być przyspieszony oddech.

Zgodnie z definicją WHO za patologiczne należy uważać :

  • Więcej niż 50 oddechów na minutę u dzieci w wieku 2-12 miesięcy
  • Więcej niż 40 oddechów na minutę u dzieci w wieku 1-5 lat
  • Więcej niż 30 oddechów na minutę u dzieci starszych niż 5 lat

Należy pamiętać, że szczególnie u małych dzieci zapalenie płuc może przebiegać nietypowo, na przykład jako ostre bóle brzucha i bladość skóry. Dlatego u każdego dziecka ciężko chorego należy rozważyć diagnozę zapalenie płuc.

Child and doctor medical checkup

Diagnoza zapalenia płuc u dzieci

Lekarz rodzinny stawia diagnozę na podstawie historii choroby i badania przedmiotowego. W niektórych przypadkach do rozpoznanie zapelnia płuc u dziecka  potrzebne jest wykonanie badań dodatkowych: badania krwi (LPK, CRP) lub prześwietlenia płuc RTG klatki piersiowej. Pomocne w diagnostyce może być badanie śluzu pobranego z nosogardzieli, które odpowiada na pytanie jakie mikroorganizmy są przyczyną infekcji.

Szybkie testy z nosogardzieli pomagają w ustaleniu etiologii zapalenia płuc u dzieci : Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia pneumoniae, Bordetella pertussis i wiekszość wirusów RSV, parainfluensa, influensa, adenowirus.

Zapalenie płuc u dzieci u dzieci opiera się głównie na objawach klinicznych, które w wieku rozwojowym mogą być niespecyficzne i występować także w innych zakażeniach układu oddechowego. Dlatego rozpoznanie zapalenia płuc u dzieci może sprawiać lekarzowi rodzinnemu trudności. W diagnostyce różnicowej zapalenia płuc u dzieci, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej powinien uwzględnić choroby, które mają podobne objawy :

  • Przeziębienie
  • Astma
  • Zapalenie oskrzelików i oskrzeli
  • Zapalenie płuc wywołane Mycoplasma pneumoniae
  • Zapalenie płuc wywołane Chlamydia pneumoniae

Zapalenie płuc wywołane Mycoplasma zaczyna się bólami głowy i zaburzeniami żołądkowo jelitowymi. Typowy jest suchy klaszel, bóle stawów i długotrwała gorączka 38-39 stopni Celsjusza.

Zapalenie płuc wywołane Chlamydia – typowe dla tej infekcji jest długotrwałe zapalenie gardła, chrypka, gorączka, kaszel z wydzieliną śluzową i powiększone węzły chłonne.

Leczenie

Większość przypadków zapalenia płuc u dzieci przebiega z umiarkowanym nasileniem objawów i może być leczona w warunkach w warunkach ambulatoryjnych, natomiast ciężki przebieg choroby i brak poprawy stanu klinicznego po leczeniu wstępnym są głównymi wskazaniami do hospitalizacji.

Leczenie zapalenia płuc u dzieci zależy od wieku chorego dziecka i od określenia prawdopodobieństwa etiologii infekcji – wirusowej czy bakteryjnej.

U dzieci w wieku przedszkolnym zapalenie płuc ma zwykle etiologie wirusową i przebiega z bólem gardła, nieżytem (katarem) nosa i biegunką. Leczenie jest objawowe w takich przypadkach. Ryzyko zakażenia w wirusowym zapaleniu płuc jest największe w początkowej fazie choroby.

Zapalenie płuc u dzieci wywołane bakteriami leczy się antybiotykiem – czas kuracji 7-10 dni. Ryzyko zarażenia innych osób z otoczenia chorego dziecka w bakteryjnym zapaleniu płuc jest małe.

Prognoza u dzieci z zapaleniem płuc, które są poza tym zdrowe jest bardzo dobra. Dziecko leczone antybiotykiem lub nie leczone antybiotykiem z powodu zapalenia płuc wraca do zdrowia w ciągu 1-2 tygodni. Ale powrót do pełni zdrowia może zająć dodatkowe kilka tygodni.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s