Hem » Okategoriserade » Przeziębienie – zmora pacjentów

Przeziębienie – zmora pacjentów

Dlaczego zmora?

Przeziębienie jest najczęściej spotykaną ludzką chorobą i cierpią na nią osoby mieszkające we wszystkich częściach świata. Dlaczego „zmora”? Bo po pierwsze objawy przeziębienia są bardzo dokuczliwe, a po drugie infekcje wirusowe są bardzo częste w życiu pacjenta i w praktyce lekarskiej. Dorośli mają zwykle 2-3 przeziębienia w ciągu roku a dzieci – szczególnie małe dzieci – są przeziębione nawet 8-10 razy w ciągu roku. Objawy przeziębienia są niegroźne ale wyjątkowo uciążliwe dla pacjenta : katar, zatkany nos, kaszel, ból gardła, ból głowy, bóle mięśni, uczucie zmęczenia, lekka gorączka lub stan podgorączkowy (u dorosłych często brak gorączki natomiast u małych dzieci często występuje wysoka gorączka).

Illness And Sickness. Closeup Of Beautiful Woman Feeling Sick Dripping Nasal Drops In Blocked Nose. Portrait Female Sprays Cold And Sinus Medicine In Runny Nose. Sinusitis treatment. High Resolution

Co to jest przeziębienie?

Przeziębienie (znane także jako choroba przeziębieniowa, zapalenie nosogardła, zapalenie błony śluzowej gardła, nosa i krtani, ostry nieżyt nosa lub zaziębienie) – wirusowa chorobazakaźna górnych dróg oddechowych ze szczególnie nasilonymi objawami w obrębie nosa. Przeziębienie to najczęstsza infekcja. Wywołana 200 różnymi wirusami najczęściej a grupy rinowirusów. Różnorodność wirusów wywołujących przeziębienie jest przyczyną braku odporności po przebytej infekcji wirusowej. Wirusy przenoszone są przez kontakt rękami, a z zakażonych rąk dostają się do nosa, jamy ustnej lub oczu. Alternatywną drogą zarażenia jest droga kropelkowa kiedy to chory kaszle lub kicha. Objawami infekcji górnych dróg oddechowych są katar, kaszel, ból gardła i gorączka. Objawy przeziębienia trwają od 7 do 10 dni ale kaszel może utrzymywać się (uwaga!)  do kilku tygodni.

Diagnozowanie przeziębienia

Lekarz zwykle diagnozuje przeziębienie na podstawie objawów, które demonstruje pacjent. Poza zaczerwienionymi śluzówkami nosa, gardła i czasami lekką gorączką można pobrać CRP, które jest w normie lub lekko podwyższone.

COLOURBOX36351829

Rzadkie komplikacje przeziębienia

W zdecydowanej większości przypadków chorzy przeziębieni wracają do pełni zdrowia w ciągu 1-2 tygodni. W wyjątkowych przypadkach po wirusowej infekcji dochodzi do bakteryjnej infekcji i w konsekwencji do anginy, zapalenia zatok nosowych, zapalenia ucha środkowego lub zapalenie płuc. Wymienione komplikacje wymagają porady lekarskiej i leczenia antybiotykiem.

Jak leczyć przeziębienie?

Nie ma leków skutecznych w leczeniu przyczyny przeziębienia czyli infekcji górnych dróg oddechowych. Natomiast jest wiele różnych – głównie dostępnych bez recepty – leków łagodzących objawy przeziębienia. Na przykład preparaty poprawiające drożność nosa w przypadku dokuczliwego kataru, syropy przeciwkaszlowe czy w końcu leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Najlepszym i skutecznym sposobem zwalczania infekcji wirusowej jest odpoczynek w domu. Pozostając w domu zapobiegamy również rozprzestrzenianiu się wirusów wywołujących przeziębienie.

W czasie przeziębienia należy unikać nadmiernej aktywności fizycznej.

Pacjenci przeziębieni powinni pić dużo płynów! Ciepłe napoje łagodzą kaszel i ból gardła. Natomiast zimne napoje i lody zmniejszają dyskomfort ze strony gardła.

W przypadku chrypki dobrze jest ograniczyć mówienie.

W czasie infekcji wirusowej która atakuje górne drogi oddechowe, łatwiej jest oddychać mając pod głową dwie lub trzy poduszki zamiast jednej.

Jak zapobiegać przeziębieniu?

W czasie sezonu na przeziębienia należy często myć ręce, a kiedy dojdzie już do przeziębienia należy unikać podawania ręki innym ludziom. Pacjent przeziębiony z katarem nosa powinien używać higienicznych chusteczek do nosa. Kaszel i kichanie należy kierować w stronę własnego ramienia, a nie na potencjalne „ofiary przeziębienia”.

Z powodu bardzo dużej ilości wirusów, które są przyczyną przeziębienia, nie ma możliwości opracowania skutecznej szczepionki.

Alternatywne metody zapobiegania i leczenia przeziębienia

Wielu ludzi jest przekonanych o tym, że można zapobiegać i leczyć przeziębienie witaminą C lub D, preparatami Echinacea (jeżówka), probiotykami, cynkiem. Przegląd badań naukowych z Cochrane nie pozostawia jednak złudzeń. Według aktualnej wiedzy medycznej nie ma „cudownego” remedium na przeziębienie. Pomimo tego, wielu pacjentów czuje się lepiej stosując wymienione preparaty, a w wielu rodzinach domowe metody „leczenia przeziębień” stosuje się chętnie i z przekonaniem o ich dobroczynnym działaniu. Największym uznaniem wśród alternatywnych metod leczenia przeziębienia cieszy się jeżówka purpurowa i czosnek.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s