Hem » Okategoriserade » Po szóste – nić dentystyczna!

Po szóste – nić dentystyczna!

Jak przedłużyć życie o 10 lat ? – Po szóste – nić dentystyczna!

Twoje zdrowie w Twoich rękach!

Gdyby było lekarstwo które przedłuża życie o 10 lat na pewno wielu ludzi zapłaciłoby nawet wysoką cenę żeby je kupic i zażywając codziennie tabletkę przedłużyć sobie życie. Niestety, żadna firma farmaceutyczna nie ma w swojej ofercie lekarstwa na przedłużenie życia. Ale zastosowanie się do prostych rad dotyczących stylu życia, może przedłuzyc każdemu z nas życie o 10 lat.

Wiele badań naukowych, w tym na bliźniakach pokazuje, że nasze geny tylko w 10 procentach są odpowiedzialne za długość naszego życia. Aż trudno uwierzyć, że w 90 procentach długość naszego życia zależy od naszego stylu życia. A więc to przede wszystkim od nas samych zależy jak długo będziemy żyli w zdrowiu i w dobrym samopoczuciu.

Związek między chorobami układu krążenia a nadciśnieniem tętniczym, paleniem tytoniu, stresem, cukrzycą i otyłością był znany od dawna. Podobnie związek miedzy złą higieną jamy ustnej a złymi nawykami żywieniowymi i nadużywaniem alkoholu. Ale dla wielu z nas zaskoczeniem było odkrycie związku między chorobami układu sercowo-naczyniowego a złą higieną jamy ustnej. Rzeczywiście – można się zastanawiać – jak stan naszych zębów wpływa na stan naczyń krwionośnych i w konsekwencji stan układu sercowo-naczyniowego czlowieka?

Szokujące wyniki badań!

Badania naukowe pokazują, że śmiertelność u pacjentów z zapaleniem ozębnej i zapaleniem dziąseł jest o 20 – 50 % wyższa niż u osobników bez patologii jamy ustnej. Wyższa śmiertelność u pacjentów z wyżej wymienionymi chorobami jamy ustnej wywołana była chorobami sercowo-naczyniowymi i udarami mózgu.

Szacuje się ze brak chorób zębów i przyzębia może przedłużyć życie człowieka nawet o 6 lat!

Zapalenie dziąseł oraz krwawiące dziąsła często prowadzą do głębokich kieszonek zębowych (kieszonek dziąsłowych). Nieleczony przewlekły stan zapalny dziąseł może powodować stałe przedostawanie się bakterii do układu krwionośnego. A więc infekcje stomatologiczne wpływają nie tylko na stan zdrowia zębów i przyzębia ale również na stan naczyń krwionośnych. Zapalenie dziąseł, które trwa tygodniami lub miesiącami i jest nieleczone uszkadza naczynia krwionośne i w konsekwencji może spowodować zawał mięśnia sercowego, udar mózgu i przedwczesną śmierć.

Jak zapobiegać chorobom przyzębia i próchnicy zębów?

  1. Regularne kontrole u stomatologa. W ten sposób można zapobiegać chorobom zębów i przyzębia we wczesnym stadium rozwoju choroby. Można tez otrzymać fachowe porady dotyczące higieny jamy ustnej.
  2. Unikaj zbyt wielu posiłków tak żeby jama ustna miała czas na oczyszczenie między głównymi posiłkami. W czasie posiłku jama ustna narażona jest na działanie kwasów wydzielanych przez bakterie obecne w jamie ustnej. Kwasy powodują powstawanie próchnicy zębów i z czasem zapalenia dziąseł. Dlatego po posiłku powinniśmy przepłukać jamę ustną.
  3. Używanie nici dentystycznej jest tak samo ważne jak używanie szczoteczki do zębów. Jest to najlepszy sposób zapobiegania próchnicy i chorobom przyzębia.

Zapamiętaj regułę 2 : szczotkuj zęby z użyciem 2 cm pasty do zębów, przez minimum 2 minuty, minimum 2 razy dziennie.

Cytat ze szwedzkiej reklamy polecającej używanie nici dentystycznej:

Pytanie : między którymi zębami należy używać nici dentystycznej.

Odpowiedź : między zębami które chcemy zachować w zdrowiu.

Kiedy w zaciszu swojej łazienki stoisz wieczorem przed lustrem i zastanawiasz się miedzy którymi zębami masz użyć nici dentystycznej powinieneś przypomnieć sobie żartobliwy dialog z reklamy szwedzkiej. Używając codziennie nitkę dentystyczną zapobiegasz chorobom zębów i przyzębia i co za tym idzie stanom zapalnym organizmu i chorobom sercowo-naczyniowym. W ten sposób możesz przedłużyć swoje życie nawet o 6 lat!

Nić dentystyczna

Nić dentystyczna jest używana w celu usuwania resztek pożywienia oraz płytki nazębnej z powierzchni zębów. Nić umieszcza się w przestrzeni między zębami a następnie przesuwa po powierzchni zębów aż do ich nasady to jest dziąseł. Ruch taki powtarza się 3-4 razy dla każdej czyszczonej powierzchni. Należy wykonywać tylko ruchy góra-dół, gdzie oba końce nici pociągane są równocześnie przez obie ręce. Nić dentystyczna to rodzaj nici wykonanej ze splecionych włókien nylonowych lub innych materiałów syntetycznych, jak np. teflon czy polietylen.

Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł to choroba infekcyjna dziąseł, która nieleczona prowadzi do zapalenia przyzębia. Przyczyna zapalenia dziąseł jest nagromadzona na powierzchni zębów płytka nazębna, która ulega mineralizacji i zamienia się w kamień nazębny. Dzieje się tak na skutek niedostatecznej higieny przyzębia.

Choroby przyzębia – periodontopatie – to choroby obejmujące przyzębie. Choroby przyzębia dotykają zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Dane epidemiologiczne wykazują, ze 50% 7-latkow, 75% 12-latkow i 99% dorosłych ma chore przyzębie. Częstość występowania tych schorzeń kwalifikuje je do grupy chorób społecznych. W wyniku chorób przyzębia dochodzi m.in. do rozchwiania i utraty zębów. Przyczyna chorób przyzębia jest przede wszystkim nieodpowiednia czy wręcz zła higiena przyzębia i zębów. Leczenie polega głównie na usuwaniu kamienia nazębnego z powierzchni zębów (tak zwany skaling).

Płytka nazębna

Płytka nazębna, zwana również płytką bakteryjną lub osadem nazębnym – miękki nalot, ściśle przylegający do powierzchni zęba i dający się łatwo usunąć mechanicznie. Natychmiast po ostatnim czyszczeniu zębów zaczyna tworzyć się tzw. błonka nabyta, która zbudowana jest z substancji zawartych w ślinie, głównie glikoprotein. Następnie osad ten zostaje zasiedlony przez bakterie – najpierw niepróchnico twórcze, później także próchnico twórcze, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla twardych tkanek zęba. Bakteriami próchnico twórczymi są głównie Lactobacillus oraz Streptococcus mutans, które w stadium dojrzalej płytki stanowią jej 60-70%, resztę płytki stanowi matryca, na którą składają się glikoproteiny pochodzące ze śliny, polisacharydy będące produktami metabolizmu bakterii, złuszczone komórki nabłonka, leukocyty, wapń oraz fosfor.

Płytki nazębnej nie można usunąć strumieniem samej wody, nawet pod znacznym ciśnieniem – może być usunięta jedynie mechanicznie przy użyciu szczoteczki do zębów, nici dentystycznej lub innych narzędzi dentystycznych (np. poprzez piaskowanie).

Nieusunięta płytka bakteryjna przyczynia się znacznie do powstania próchnicy zębów, ponieważ zawarte w niej bakterie podczas stałej lub okresowej podaży cukrów wytwarzając kwas powodują spadek pH i w rezultacie demineralizację szkliwa zębów.  Po kilkudziesięciu godzinach rozpoczyna się proces odkładania soli mineralnych, które są naturalnym składnikiem śliny. Jest to równoznaczne z powstawaniem kamienia nazębnego, który jest zmineralizowaną postacią płytki nazębnej.

Kamień nazębny

Kamień nazębny to zmineralizowana (zwapniała) płytka nazębna. Powstawanie kamienia nazębnego z płytki nazębnej rozpoczyna się po kilkudziesięciu godzinach od ostatniego czyszczenia zębów. Kamień nazębny składa się głównie z substancji zawartych w ślinie, bakterii próchnicotwórczych i ich produktów przemiany materii, złuszczonych komórek nabłonka, związków wapnia, fosforu i resztek pożywienia. Kamień nazębny jest dużo twardszy nic płytka nazębna. Dlatego tez nie może być usunięty przy użyciu typowych narzędzi higieny jamy ustnej jak szczoteczka do zębów czy nić dentystyczna. Usuniecie kamienia nazębnego może zostać wykonane poprzez piaskowanie lub za pomocą metod ultradźwiękowych.

Próchnica zębów

Próchnica zębów – bakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych zębów objawiająca się demineralizacją substancji nieorganicznych i następnie proteolizą substancji organicznych z powodu działania kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów pochodzenia zewnątrz- i wewnątrzustrojowego.

Aby doszło do rozwoju próchnicy muszą jednocześnie zaistnieć cztery czynniki: bakterie,cukry, podatność zębów, czas. Każdy z nich jest czynnikiem koniecznym, lecz niewystarczającym, do powstania próchnicy.

Bakterie. Głónymi bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój próchnicy są L.acidophilus oraz paciorkowce, a z nich najważniejsze to Streptococcus mutans. Inne próchnico twórcze bakterie to. S.salivarius, S.sanguinis, S.mitis, Enterococcus faecalis. Bakterie te sa zdolne do zainicjowania procesu prochnicowego poprzez wytwarzanie kwasow w wyniku metabolizowania cukrów (głównie kwas mlekowy). Zakwaszone środowisko (pH poniżej 5,5) sprzyja demineralizacji szkliwa. Ponadto bakterie te uczestniczą w powstawaniu plytki nazębnej. Stanowi ona doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii pierwotnie tlenowych, a z czasem względnie beztlenowych. Cukry są podstawą metabolizmu bakterii. Znajdują się w różnych pokarmach w różnych ilościach. Cukry występujące naturalnie w pokarmach mają niewielkie znaczenie dla rozwoju próchnicy. Większą rolę odgrywają rafinowane cukry sztucznie dodawane do pokarmów. Cukry różnią się swoim działaniem próchico twórczym. Najbardziej do jej rozwoju predysponują sacharoza, glukoza i fruktoza. Skrobia ma znikomy wpływ na rozwój próchnicy. Substytuty cukru jak aspartam nie wywoluja próchnicy.

Podatność zębów. Podatność na próchnicę jest cechą osobniczą. Zapadalność na próchnicę jest różna u różnych osób. Wynika to zarówno z predyspozycji genetycznych, jak i z warunków socjalnych, w których rozwija się i przebywa człowiek. Dostarczanie wapnia i fluoru w okresie płodowym, jak i w okresie wzrostu ma bardzo duży wpływ na podatność zębów na próchnicę.

Czas. Aby doszło do powstania próchnicy trzy powyższe czynniki muszą zaistnieć jednocześnie odpowiednio długo w czasie. Nawet wysokie spożycie cukru przy podatnych na próchnice zębach nie musi prowadzić do rozwoju tej choroby, warunkiem jest jednak dokładne i częste oczyszczanie zębów z pozostałości pokarmowych. Na rozwój próchnicy może mieć także wpływ zaburzenie w wydzielaniu sliny, która działa bakteriobójczo, remineralizuje niewielkie ubytki, wypłukuje resztki pokarmow.

Profilaktyka. Profilaktyka polega głównie na edukacji zdrowotnej, endogennym i egzogennym dostarczaniu fluorków (fluorek sodu, fluorokrzemian) do organizmu, szczotkowaniu zebow, stosowaniu płukanek, nici dentystycznych i innych przyborów do higieny jamy ustnej, unikaniu częstego spożywania węglowodanów próchnicogennych (glownie sacharoza, ale również glukoza, fruktoza, maltoza), wizytach kontrolnych w gabinecie dentystycznym.

Opisany w 2016 roku kierunek działania w profilaktyce próchnicy polega na zastosowaniu probiotycznych szczepow bakterii, które mogą w naturalny sposób wyprzeć z jamy ustnej bakterie odpowiedzialne za rozwój próchnicy oraz wplynac na poprawe zdrowia jamy ustnej zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dobroczynnym szczepem bakterii o udkomunetowanym działaniu w profilaktyce próchnicy jest szczep Streptococcus salivarius.

Leczenie. Zniszczona struktura zęba nie regeneruje się, jednak leczenie może powstrzymać postępującą próchnicę. Celem leczenia jest zachowanie zęba i zapobieżenie powikłaniom. Wypełnianie zębów polega na usunięciu uszkodzonych tkanek zęba i umieszczenie w ich miejsce materiału przeznaczonego do odbudowy zębów. Najczęściej stosowane materiały to amalgamat srebra, szkło-jonomery i różne kompozyty. W przypadkach bardzo zaawansowanego procesu próchnicowego dochodzi do zakażenia tkanek miękkich znajdujących się w zębie. Wówczas zachodzi konieczność leczenia kanałowego w związku z rozwijającym się zapaleniem miazgi zęba. Całkowite zaniedbanie leczenia próchnicy może doprowadzić do rozwinięcia zgorzeli (stanu gnilnego rozkładu miazgi zeba) bądź całkowitej destrukcji tkanek korony zęba, co skutkuje koniecznością jego usunięcia bądź leczenia protetycznego.

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s