Hem » Okategoriserade » Terapia niejedno ma imię…

Terapia niejedno ma imię…

Od diagnozy do terapii – od rozpoznania do leczenia

Proces diagnostyczno-terapeutyczny to dwie zasadnicze składowe konsultacji lekarskiej. Kiedy lekarz rozpoznaje chorobę i nazywa ją po ”imieniu”, wtedy pacjent zadaje pytania dotyczące możliwości leczenia tej choroby. Dzięki postępowi medycyny w ciągu wielu wieków, współcześni lekarze mają do dyspozycji cały arsenał teapeutyczny do zaoferowania pacjentom w ramach medycyny konwencjonalnej, jak również medycyny alternatywnej.

 

Terapia

Terapia – słowo pochodzi z greckiego therapeia usługa, pielęgnacja, gojenie.

Terapia w języku polskim oznacza leczenie wszelkich problemów zdrowotnych – zarówno somatycznych jak i psychicznych w tym psychospołecznych.

Inna definicja mówi, że terapia to wszystkie czynności profesjonalistów medycznych, których celem jest przywrócenie zdrowia choremu lub poprawa jakości życia chorego.

Farmakoterapia

COLOURBOX6724928.jpg

Farmakoterapia to leczenie chorób przy użyciu leków.

W przypadku często występujących dolegliwości i lekkich urazów sportowych pacjenci lub ich rodziny sami kupują leki bez recepty, które są dostępne nie tylko w aptekach. Każdy z nas miał do czynienia z sytuacją kiedy bolała go głowa, a po zażyciu leku dostępnego bez recepty – na przykład paracetamol – dolegliwość ustąpiła w krótkim czasie bez konieczności wizyty u lekarza.

Czasami w wyniku intensywnego joggingu doznajemy kontuzji stawu kolanowego lub skokowego albo zapalenie ścięgna, które leczymy sami kupując lek bez recepty na przykład ibuprofen.

Któż z nas nie był ofiarą wirusów w sezonie jesienno-zimowym i kto z nas nie kurował się sam lekami reklamowanymi w radio, telewizji czy kolorowych czasopismach. W wielu polskich rodzinach jest zwyczaj łagodzenia objawów chorób wirusowych, występujących w sezonie jesienno-zimowym przy pomocy herbaty z miodem lub sokiem malinowym z dodatkiem dużej ilości cytryny.

Choć reklama leków bez recepty jest dozwolona również w Szwecji to jednak Polska telewizja i polskie radio bije na głowę swoje szwedzkie odpowiedniki, jeśli chodzi o czas antenowy poświęcony reklamie różnych cudownych preparatów, zapewniających super kondycję psychiczną, fizyczną, a także skuteczne i bezpieczne leczenie wszelkiego rodzaju chorób i dolegliwości. Skuteczność reklamy jest wielka w każdej dziedzinie – również w dziedzinie samoleczenia.

W przypadku objawów zwiastujących poważniejszą chorobę pacjenci – często w towarzystwie osób najbliższych – szukają pomocy u lekarza. Większość wizyt u lekarzy rodzinnych w Polsce oraz wizyt u lekarzy ogólnych w Szwecji kończy się przepisaniem leku na receptę. Podobnie większość chorób wymagających specjalistycznej opieki medycznej wymaga stosowania przewlekłego leków   na receptę.

Z przychodni lekarza rodzinnego lub z poradni lekarza specjalisty pacjent udaje się do apteki w celu realizacji recepty lub recept. Farmakologia i farmacja to kolejne dziedziny, których znaczenie w postępach medycyny w leczeniu chorób i objawów chorób jest nie do przecenienia.

Leczenie operacyjne czyli chirurgia

COLOURBOX11456369.jpg

Chirurgia – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym.

Któż z nas nie widział lekarza przebranego do operacji w białych, zielonych lub niebieskich ubraniach szpitalnych z maską na twarzy i skalpelem w ręce ?

Pomyśleć, że kiedyś chirurgia nie była uznawana za dziedzinę medycyny. Na uniwersytetach nie uczono chirurgii. Chirurdzy zdobywali wiedzę i umiejętności w cechach jako czeladnicy. Przed XIX wiekiem uznawano, że lekarze nie są od przecinania, ani krojenia czegokolwiek w tym ludzkiego ciala i że tym zajmują się rzemieślnicy, a nie medycy. Dopiero w XIX wieku chirurgia zaczęła być traktowana jako dział medycyny.

Praca chirurga jest ciągłym wybieraniem mniejszego ryzyka. Niekiedy okazuje się, że mniejszym ryzykiem jest zaniechanie operacji, np. leczenie operacyjne małej przepukliny u pacjenta z ciężką niewydolnością oddechową albo z niewydolnością serca stanowi większe ryzyko niż zaniechanie operacji.

Jeśli jest mowa o chirurgu to ma się na myśli specjalistę chirurgii ogólnej, która zajmuje się  głównie chirurgicznym leczeniem chorób brzucha.

Inne szczegółowe specjalności chirurgiczne to :

 • Ortopedia;
 • Urologia;
 • Chirurgia dziecięca;
 • Chirurgia klatki piersiowej;
 • Chirurgia naczyniowa;
 • Chirurgia sercowo-naczyniowa;
 • Chirurgia układu nerwowego;
 • Chirurgia onkologiczna;
 • Chirurgia urazowa;
 • Chirurgia szczękowo-twarzowa.

 

Psychoterapia

Doctor In Consultation With Depressed Male Patient

Psychoterapia – stosowanie metod psychologicznych w celu pomocy osobom zmagającym się z różnorodnymi problemami natury psychospołecznej.

Psychoterapia służy poprawie zdrowia psychicznego oraz rozwojowi relacji i umiejętności społecznych. Może dotyczyć radzenia sobie z dokuczliwymi zachowaniami, przekonaniami, obsesjami, myślami lub emocjami.

Termin psychoterapia pochodzi od greckiego psyche – dusza i therapein – leczyć.

Istnieją różne techniki psychoterapeutyczne. Większość polega na regularnych spotkaniach klienta (tak zwykle nazywa się pacjent korzystający z pomocy psychoterapeuty) lub grupy klientów z jednym lub kilkoma terapeutami. Wspólna cechą psychoterapii jest prymat metod psychologicznych, w odróżnieniu od leczenia psychiatrycznego, zorientowanego na metody medyczne i leki. Oczywiście psychoterapia i medycyna mogą się nawzajem efektywnie uzupełniać.

Psychoterapia jest traktowana jako zawód zaufania publicznego, ograniczony wymogiem zawodowej certyfikacji i superwizji i wykonywany przez osoby z wykształceniem psychologicznym lub psychiatrycznym po dodatkowych szkoleniach.

W rozumieniu medycznym należy podzielić psychoterapię na dwie różniące się od siebie dziedziny pomocy psychologicznej : pierwsza dziedzina to ścisła psychoterapia oraz druga to poradnictwo psychologiczne (pomoc psychospołeczna). Psychoterapia sensu stricto jest metodą z wyboru w leczeniu m.in. zaburzeń lękowych i zaburzeń osobowości. Pomoc psychospołeczna jest to mniej sformalizowane pomaganie – tam gdzie nie ma zdiagnozowanej choroby ani zaburzeń, ale jednak pacjent potrzebuje czyjejś pomocy.

Fizjoterapia

Patient at the physiotherapy

Fizjoterapia – zespół metod leczniczych wykorzystujących zjawisko reaktywności organizmu na bodźce. Celem fizjoterapii jest usuwanie różnych dolegliwości, przywracanie sprawności fizycznej, a także  zapobieganie postępowi i nawrotom choroby.

Specjalistami z zakresu stosowania fizjoterapii są fizjoterapeuci.

Rozróżnia się następujące działy fizjoterapii :

 • Balneoterapie;
 • Klimatoterapie;
 • Hydroterapie;
 • Kinezyterapie;
 • Terapie manualna;
 • Masaz leczniczy;
 • Ergoterapie;
 • Fizykoterapie.

Fizjoterapia  jest pojęciem nierozerwalnie związanym z ”rehabilitacją medyczną”.

Rehabilitacja medyczna – kompleksowe i zespołowe działanie na rzecz osoby niepełnosprawnej fizycznie lub psychicznie, które ma na celu przywrócenie tej osobie pełnej lub maksymalnej do osiągnięcia sprawności fizycznej lub psychicznej, a także zdolności do pracy oraz do brania czynnego udziału w życiu społecznym.

Ze względu na zróżnicowanie oddziaływań rehabilitacja (szczególnie rehabilitacja neurologiczna – neurorehabilitacja) jest często prowadzona przez interdyscyplinarny zespół terapeutyczny składający się z lekarzy różnych specjalności, fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych, pielęgniarek, logopedów, psychologów, itp.

Fizykoterapia

Fizykoterapia – jedna z form fizjoterapii i część medycyny fizykalnej, w której na organizm oddziałuje się rozmaitymi bodźcami fizycznymi pobieranymi z natury (słońce, borowina) lub wytwarzanymi specjalnymi urządzeniami (krioterapia, prądy różnego rodzaju).

Fizykoterapię można podzielić na :

 • Elektroterapia (jonoforeza, elektrostymulacja, prądy diadynamiczne);
 • Magnetoterapia (oddziaływanie polem magnetycznym);
 • Ultrasonoterapia (ultradźwięki);
 • Laseroterapia;
 • Klimatologia i lecznictwo uzdrowiskowe;
 • Balneoterapia ( woda mineralna, borowina, kąpiel solankowa, kąpiel siarkowodorowa, kąpiel kwasowęglowa);
 • Hydroterapia (bicze szkockie);
 • Aerozoloterapia (wziewania);
 • Światłolecznictwo (promienie podczerwone i nadfioletowe);
 • Helioterapia (kąpiele słoneczne);
 • Termoterapia (oddziaływanie temperatura) :

Krioterapia (miejscowa np. owiewanie zimnym powietrzem lub ogólną np. zabiegi w kriokomorze),

Ciepłolecznictwo (sauna, parafina).

 

 

 

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s